İrregüler Tıpta Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İrregüler Nedir?

İrregüler, tıpta düzensiz, kuraldışı veya düzenli halden düzensiz hale geçen anlamında kullanılmaktadır. Tıp biliminde sıkça kullanılan kelimelerden biridir. İrregüle olan tıbbi durumlarda genellikle düzen bozulur. Hemen örnekleyelim.

irregüler ne demek tıp
Görselde irregüler ve regüler dalgalar görülmektedir.

Kalp atışları normal ve sağlıklı insanlarda belirli sayılarda ve belirli sıklıklarda atarlar. Anormal bir durum olduğunda kabin atım sayısı ve sıklığı değişir. Bu gibi durumlarda kalp atım dalgaları irregüler hal alır. Vücudun otokontrol mekanizmaları ile bu durum regüle edilmeye çalışılır. Temelde bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Eklemek istediklerinizi veya merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın