Regülatör Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Regülatör kelime anlamı olarak regüle etmek yani düzenlemekten geliyor. Tıptaki tam karşılığı “düzenleyici” olarak bilinir. Çeşitli yaşamsal fonksiyonların sürdürülebilmesi için gerekli yapılara bu isimler verilebilir ya da farklı alanlarda sıkça bu terim kullanılır. Vakum regülatörü, oksijen regülatörü gibi … Terimi tam olarak kavramak için hemen https://doktordanhaberler.com/regule-etmek/ linkine tıklayıp okuyup geri dönünüz.

Örnek vermek gerekirse regülatör protein dendiği zaman düzenleyici protein yapısı anlamına gelir. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiğiniz hususları alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 24 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 13 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Regülatör Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın