Pulsatil Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Pulsatil Nedir?

Pulsatil, tıp biliminde temel olarak vuruşlu, zonklayıcı veya dizemli anlamında kullanılır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Hemen örnekler vererek terimi açıklığa kavuşturalım. Örneğin pulsatil tinnitus dediğimiz zaman ritmik olarak gelen kulak çınlaması anlamına gelmektedir. Çınlama başlar azalır ve bir süre sonra tekrar yükselir. Bu durum ritmik bir hal almıştır.

Pulsatil temel olarak ritmik demektir.

Pulsatil nabız ifadesi ise belirli aralıklarla benzer şekilde yani “ritmik” olarak atan nabız biçimidir. Yine pulsatil salımda aynı mantıkta değerlendirilir. Batında pulsatil kitle varlığı veya pulsatil karaciğer gibi ifadelerde yine tıp dünyasında sıkça kullanılır. Genel olarak bu terimin anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 15 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın