Propriospinal Miyoklonus Sendromu

Propriospinal Miyoklonus Sendromu Nedir?

Propriospinal Miyoklonus Sendromu, bir kası veya aynı anda birden çok kası etkileyen, istemsiz kasılmalarla kendini gösteren nadir görülen bir nörolojik hastalıktır. Spinal Miyoklonus hastalıklarının bir türüdür. İlk kez 1991 yılında tanımlanmıştır.

wsi imageoptim Propriospinal Miyoklonus Sendromu
Proprio-spinal Miyoklonus Sendromu ile ilişkili görsel. Görsel neurology.org’dan alınmıştır.

En sık etkilenen bölgeler gövde, kalçalar ve dizlerdir. Ağrı olmaksızın tekrarlayan sarsıntılar ile karakterizedir. Hastalığın oluşum mekanizması hala tam olarak açıklanamamakla birlikte spinal lezyonların, enfeksiyonları ve bazı ilaç kullanımlarının neden olduğu düşünülmektedir. Bu hastalarda sırt üstü yatar pozisyonda sarsıntıların şiddeti giderek artmaktadır.

Propriospinal Miyoklonus Tedavisi Var mı?

Hastalığın tedavisi için herhangi bir kılavuz bulunmamaktadır. Bu hastalarda semptomatik tedavinin yanında klonazepam içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarda çeşitli ilaçlar denenerek çeşitli başarılar elde edildi ancak hastalığın tedavi edilebilmesi için daha büyük çalışmaların yapılması gerekiyor. ( 16.09.2016 tarihi itibariyle güncel.)

Opsoklonus Miyoklonus Sendromu ile ilgili yazıyı okumak için tıklayınız.

Aşağıdaki videoda Propriyospinal Myoklonusu olan bir hastanın atak sırasındaki videosunu izleyebilirsiniz:

Bu videoda ise bu hastalığa yakalanan bir hastanın etkilenen kaslarını ve nasıl oluştuğunu görebilirsiniz:

Yararlandığım Kaynaklar :

  • http://www.neurology.org/content/72/15/1301/F2.large.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın