Progestin Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Progestin temel olarak vücudumuzda belirli görevleri olan progesteron hormonunun sentetik bir formuna verilen isimdir. Progestin maddesi vücutta progesteron gibi etki göstermektedir. Dolayısıyla vücutta progesteron salındığında hangi etkiler ortaya çıkıyorsa progestin miktarı artınca da benzer etkiler görülecektir.

progestin nedir
Progestin bir tür sentetik maddedir.

Progestin doğal bir bileşen değildir. Vücutta progesteronun yerini alması için üretilmiştir. Peki progestinler ne için kullanılır? İşte o durumlar:

  1. Menapoz döneminde hormonal tedavi olarak kullanılırlar.
  2. Adet düzensizliğinin tedavisinde kullanılırlar.
  3. Doğum kontrolü için kullanılırlar.

Temel olarak normal progesterondan farklı olarak laboratuvar koşullarında üretilirler. Kimyasal olarak incelendiğinde yapıları birbirinden farklıdır. Progesteronlar sadece progesteron reseptörlerine bağlanırken progestinler birden fazla sayıda reseptöre bağlanarak etkisini gösterebilir.

Bu konu ile ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazarsanız cevaplayacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 20 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Temmuz 2021 tarihinde güncellemiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın