Polidipsi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Polidipsi tıp biliminde diyabet gibi çeşitli hastalıklara veya bazı fizyolojik durumlara bağlı olarak aşırı miktarda su tüketme olarak tanımlanmaktadır. Aşırı miktarda susuzluk hissine bağlı olarak su tüketilirse polidipsi ortaya çıkar. Bu durum sıklıkla aşırı idrar yapma ile bağlantılıdır.

polidipsi nedir
Polidipsi aşırı miktarlarda su içilmesi manasındadır.

İnsanlar aşırı idrar yaptığında vücut kaybolan sıvıların eski yerine koyulabilmesi için susuzluk hissi oluşturur. Peki bu susuzluk hissi neden oluşur? Hemen cevaplayalım.

  1. Fazla miktarlarda sıvı kaybedilmesine rağmen su tüketimi olmaması
  2. Diyabet hastalığı
  3. Diyabetes insipitus
  4. Bazı ilaçların kullanılması
  5. Çok fazla tuzlu besin tüketmek
  6. Stres faktörleri şeklinde sıralanabilir.

Bu durum ortaya çıktığı zaman altta yatan bir problem olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Eğer kendiliğinden bir düzelme söz konusu olmazsa mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız. Bu husus ile ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Haziran 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın