Parazitozis Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Parazitozis parazit adı verilen mikroorganizmaların vücutta neden olduğu enfeksiyonlara verilen isimdir. Morgellon Sendromu olarak bildiğimiz ender hastalıkta parazit adı verilen etkenlerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu enfeksiyonlarla ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne hızlıca yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 4 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 10 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Parazitozis Nedir?” üzerine 4 yorum

 1. Merhabalar,

  Teşhisi koyan doktorum. Dermotoloji doktora öğretim görevlisi. Ben o söyleyene kadar adını duymamıştım. Kendisi de bana muayeneden bir kaç gün sonra dönüş yaptı. Ben o siyahlıkları uyuzdan zannetmiştim. Muayene esnasında büyüteçle bakıp cansız olduklarını söylemişti. Sonrasında başka doktorlarla görüşüp bana telefonda morgellon olabileceğini söyledi. Tekrar çağırdı. Gittiğimde çıkan siyahlıklardan aldı incelemek için. Henüz bir sonuca varamadık. Bilgi çok sınırlı hastalık hakkında

  Cevapla
  • Tekrardan merhabalar.
   Morgellons sendromunun henüz standardize edilmiş bir tedavi prosedürü bulunmamaktadır. Genelde birkaç farklı tipte tedavi yaklaşımı vardır. Enfeksiyon kaynaklı olduğu düşünüldüğünde antibiyoterapi ve eşlik eden psikiyatrik sorunlar için psikoterapi şeklinde uygun gören hekimler mevcuttur. Bazı durumlarda sadece psikiyatrik tedavilerin faydalı olduğu görülmüştür. Bulaşıcılık konusunda şunları söyleyeceğim. Hastalığın bir böcek ısırığı yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Genelde bilim çevreleri bulaşıcı olmadığını düşünmektedirler. Bazı hastalar cilt hastalığı için psikoterapileri anlamsız ve can sıkıcı bulmaktalar. Lütfen siz dermatoloji hekiminizin tedavi planına birebir uyunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Erhan Bey selamlar,

  Bundan 2 ay önce uyuz teşhisi sonrasında ellerimde siyah iplikçikler çıkmaya başladı. Doktorum morgellon olabileceğini söyledi. Mikroskopta baktığında cansız lif gibi bunlar dedi. Lyme testim negatif ancak ağustos ayında beni ne olduğunu bilmediğimiz bir böcek ya da sinek bilemiyorum ısırdı. İstanbul un orta yerinde. Yumurta büyüklüğünde şişlik oluştu. Ertesi gün yüksek ateşle uyandım. 2 gün sürdü. Bacağımda 5 cm çapında kırmızılık oluştu ve 1 ayda geçti. Corona olduğu için o dönem doktora gitmemiştim. Uyuzla ilgili sorunlarım bitti. Ancak bu siyah iplikler devam ediyor. İnternette ve yabancı kaynaklarda yeterli bilgi bulamadım. Bazı morgellon olduğunu iddia edenler ailelerine de bulaştığını yazmışlar. Bu hastalık insandan insana geçiyor mu? Aileme gidemiyorum bulaştırma korkusuyla. Bilinen bir tedavisi var mı? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.
   Anladığım kadarıyla henüz morgellons sendromu teşhisi almamışsınız. Hemen en yakın sağlık kuruluşunun cildiye bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz. Muayene sonrasında muayene bilgileri ışığında hekiminiz daha net konuşacaktır. Şu konumda size net bilgiler sağlamam mümkün görünmemektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın