Papez Halkası (Döngüsü)

1
1402

Papez Halkası Nedir?

Papez Halkası ya da farklı bir deyişle papez döngüsü limbik sistemin temel bileşenlerinden bir tanesidir. Hipokampüste başlangıç gösterir. Tıp dünyasında medial limbik döngü olarak ta bilinir.

papez halkası dongusu devresi
Papez halkası, döngüsü, devresi ile ilişkili görsel.

Papez döngüsü (devresi), hipokampüs, entorinal korteks, forniks, mamiller cisim, talamusun anterior nükleusu ve singulum gibi yapıları içermektedir. Sırasıyla :

Hipokampus → forniks → mamiller cisim→ mamotalamik lifler → talamusun ön çekirdeği → singulum → entorinal korteks → hipokampal oluşum

şeklindedir. 1930 yılında ilk defa James Papez tarafından ileri sürülmüştür.

İleri inceleme için Analysis of the anatomy of the Papez circuit and adjoining limbic system by fiber dissection techniques başlıklı pubmed yayınına erişebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here