Papez Halkası (Döngüsü)

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Papez Halkası Nedir?

Papez Halkası ya da farklı bir deyişle papez döngüsü limbik sistemin temel bileşenlerinden bir tanesidir. Hipokampüste başlangıç gösterir. Tıp dünyasında medial limbik döngü olarak ta bilinir.

papez halkası dongusu devresi
Papez halkası, döngüsü, devresi ile ilişkili görsel.

Papez döngüsü (devresi), hipokampüs, entorinal korteks, forniks, mamiller cisim, talamusun anterior nükleusu ve singulum gibi yapıları içermektedir. Sırasıyla :

Hipokampus → forniks → mamiller cisim→ mamotalamik lifler → talamusun ön çekirdeği → singulum → entorinal korteks → hipokampal oluşum

şeklindedir. 1930 yılında ilk defa James Papez tarafından ileri sürülmüştür.

İleri inceleme için Analysis of the anatomy of the Papez circuit and adjoining limbic system by fiber dissection techniques başlıklı pubmed yayınına erişebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Papez Halkası (Döngüsü)” üzerine bir yorum

  1. Aslında bu döngüyü ilk bulan Sigmund Freud’dur zamanın teknolojisi yetersiz olduğundan kanıtlayamamıştır.

    Cevapla

Yorum yapın