Orogastrik Sonda Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Orogastrik Sonda Nedir?

Orogastrik sonda, tıp biliminde farklı branşlarda sık olarak kullnılmakla beraber ağız-mide borusu anlamında gelmektedir. Orogastrik sonda veya orogastrik tüpler anesteziyoloji ve yoğun bakım bölümlerinde çokça kullanılmaktadır. Temel olarak oro-gastrik demek ağızdan-mideye demektir. Dolayısıyla bir ucu ağızdan girerek mideye giden diğer ucu ağızda olacak şekilde yerleştirilir. Bu tüpler beslenme, mide yıkama, ilaç verme gibi işlemler için vazgeçilmez araçlardır. Nazogastrik tüpler ise bir ucu burunda diğer ucu midede olan tüplerdir.

Orogastrik Sonda nedir
Orogastrik sonda terimi resmediliyor.

Bu terim ile alakalı olarak merak ettiğiniz hususları alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Orogastrik Sonda Nedir?” üzerine 2 yorum

  • Merhabalar Ela Hanım, sitenize hoşgeldiniz.
   Öneriniz üzerine konu detaylandırılmıştır.
   İyi çalışmalar dileriz.

   Cevapla

Yorum yapın