Origo Tıp Dilinde Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Origo temel olarak bir yapının köken aldığı yer veya başangıcı anlamlarına gelen tıbbi bir terimdir. Tıp dilinde sıkça kullanılmaktadır. Eğer siz de tıp fakültesi veya sağlık bilimleri ile ilgili bir fakültede eğitim alıyorsanız bu terimi duymama ihtimaliniz yoktur 🙂 Artık duymak yeterli gelmemiş olacak ki terimin anlamını araştırmaya başlamışız 🙂 Haydi yazımıza başlayalım.

Origo Nedir?

Origo tıpta başlangıç noktası, köken aldığı yer, çıkış noktası gibi anlamlara gelmektedir. Mutlaka origo ve insersiyo terimlerini bir arada duyarsınız. İkisi birbiri ile ilişki içinde olan kavramlardır.

anatomi origo ne demek
Origo tıp biliminde başlangıç yeri anlamı taşımaktadır.

Origo tıp biliminde çeşitli branşlarda benzer manalarda kullanıldığından şimdi teker teker hangi şekilde kullanıldıklarını görelim.

Kasların Origosu Ne Demek?

Anatomide en sık kullandığımız kavramlar kaslar, sinirler ve damar yapılarıdır. Bu yapıların latince isimlerine sıkça duymuşuzdur. Bir kasın origosu ilgili kasın kemik yapıya bağlandığı noktayı ifade etmektedir.

kasın origosu
Nazal kasın kemiğe bağlanışına dikkat ediniz.

İlgili kasın proksimalinde kalan ve kasın kemiğe bağlandığı nokta olarak gösterilen yerdir origo. Mesela M. occipitofrontalis kasının origosu oksipital kemiktir. M. temporoparietalis kasının origosu ise şakak bölgesidir. M. nasalis kasının origosu ise üst çene kemiğidir. Bütün kaslar başladığı noktada bir yapıya bağlanırlar. Bu nedenle her kasın origosu ve insersiyosu vardır.

Origo İnsertio Nedir?

Origo önceki başlıklarda da belirttiğim gibi kasların bağlanma noktalarını ifade eden tıbbi bir terimdir. İnsertio ya da insersiyosu ise origo bölgesinde başlayan kasların tutundukları yeri ifade eder. Her kasın bir origosu ve insertio bölgesi vardır. Origo ve insersiyo bölgelerine bakılarak kasın hareket kabiliyeti hakkında fikir sahibi olunabilir.

Hemen bu noktada sizi https://doktordanhaberler.com/insersiyo/ yazıma gönderiyorum. Linke tıklayıp yazıyı okuyup geri dönünüz ve yazımıza devam edelim.

Örnek vermek gerekirse M. levatorlabiisuperioris kasının origosu maksilla kemiği iken insersiyosu üst dudak derisidir. M. zygomaticusmajor kası zigomatik kemikten başlangıç gösterirken insersiyosu ağız köşe bölgesidir.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 3 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 30 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın