İnsersiyo Tıp Dilinde Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

İnsersiyo temel olarak bağlanma noktası ya da tutunma yeri anlamlarına gelen anatomide ve diğer tıp branşlarında sıkça kullanılan tıbbi bir terimdir. Bazı kaynaklarda hala insertio olarak kullanılmaktadır. Genelde tıp fakültesinde veya diğer sağlık bilimleri fakültelerinde eğitim alanlar mutlaka duymuşlardır. Origo ve insersiyo terimleri daima ilişkilidir. Birisi başlangıç noktasıyken diiğer bağlanma noktasıdır. Bu noktada hemen sizi https://doktordanhaberler.com/origo/ başlıklı yazıma gönderiyorum. Yazıyı okuyup tekrar buraya dönünüz ve insersiyo teriminin anlamına devam edelim. Haydi yazımıza geçelim.

İnsersiyo Ne Demek?

İnsersiyo ilgili yapının bağlandığı noktadan çıkarak tutunduğu noktayı yeri ifade eder. Yapışma bölgesi olarak da bilinmektedir. Her kasın mutlaka insersiyosu ve origosu vardır.

tıpta insersiyo nedir
İnsersiyo bir yapının bağlanma ya da yapışma noktası olarak ifade edilir.

Ayrıca sonlanma noktası olarak kullanıldığı yerlerde vardır. Şİmdi anatomide bu terimin kullanımına bakalım.

Anatomide Kasların İnsersiyosu Nedir?

Anatomi biliminde en sık kullandığımız terimler kaslar, sinirler ve damarsal yapıların isimleridir. Kasları isimlendirirken başına muskulus ifadesini koyarız. Örneğin musculus infraspinatus kasının origosu yani başlandıç yeri fossa infraspinosus iken insersiyosu yani bitiş noktası humerusun tuberculum majus bölümüdür.

Anatomide kasların kemikten köken aldığı yerler origo iken diğer taraftan yapıştığı, tutunduğu yer ise insersiyo adını alır. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Bu hususta merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın