İnsersiyo Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İnsersiyo temel olarak bağlanma noktası ya da tutunma yeri anlamlarına gelen anatomide ve diğer tıp branşlarında sıkça kullanılan tıbbi bir terimdir. Bazı kaynaklarda hala insertio olarak kullanılmaktadır. Genelde tıp fakültesinde veya diğer sağlık bilimleri fakültelerinde eğitim alanlar mutlaka duymuşlardır. Origo ve insersiyo terimleri daima ilişkilidir. Birisi başlangıç noktasıyken diiğer bağlanma noktasıdır. Bu noktada hemen sizi https://doktordanhaberler.com/origo/ başlıklı yazıma gönderiyorum. Yazıyı okuyup tekrar buraya dönünüz ve insersiyo teriminin anlamına devam edelim. Haydi yazımıza geçelim.

İnsersiyo Ne Demek?

İnsersiyo ilgili yapının bağlandığı noktadan çıkarak tutunduğu noktayı yeri ifade eder. Yapışma bölgesi olarak da bilinmektedir. Her kasın mutlaka insersiyosu ve origosu vardır.

tıpta insersiyo nedir
İnsersiyo bir yapının bağlanma ya da yapışma noktası olarak ifade edilir.

Ayrıca sonlanma noktası olarak kullanıldığı yerlerde vardır. Şİmdi anatomide bu terimin kullanımına bakalım.

Anatomide Kasların İnsersiyosu Nedir?

Anatomi biliminde en sık kullandığımız terimler kaslar, sinirler ve damarsal yapıların isimleridir. Kasları isimlendirirken başına muskulus ifadesini koyarız. Örneğin musculus infraspinatus kasının origosu yani başlandıç yeri fossa infraspinosus iken insersiyosu yani bitiş noktası humerusun tuberculum majus bölümüdür.

Anatomide kasların kemikten köken aldığı yerler origo iken diğer taraftan yapıştığı, tutunduğu yer ise insersiyo adını alır. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Bu hususta merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın