Orbital Selülit

4
677

Orbital Selülit Nedir?

Orbital Selülit,genellikle streptokok türü bakterilerin neden olduğu orbital septum arkasındaki yumuşak dokuların enfeksiyonuna verilen isimdir. Türkçesi göz çukuru iltihabı olarak geçmektedir.

Orbital enfeksiyonlar ile ilişkili görseller görülmektedir.
Orbital enfeksiyonlar ile ilişkili görseller görülmektedir.

En Sık Neden Olan Bakteriler :

 • Streptokokkus Pneumoniae
 • Streptokokkus Aereus
 • Streptokokkus Pyogenes’tir.

Orbital Selülit’e Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Bazı cerrahi operasyonlardan sonra komplikasyon olarak görülebileceği gibi orbital septumun dışarıdan bir travmaya uğraması neticesinde de gelişebildiği bilinmektedir.

Midfasial enfeksiyonlar ve dakriyosistitte maksiller sinüs yoluyla orbital bölgede enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

En sık görülen nedenlerin başında etmoidal sinüzitle ilişkili olan enfeskiyonlar gelmektedir.

Hastalığın Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Hastalığın belirtileri ve bulguları aşağıda liste halinde sıralanmıştır:

 • Göz kapaklarında şişlik
 • Orbital bölgede kızarıklık
 • Gözde hassasiyet
 • Proptozis
 • Oküler hareketlerde kısıtlılık ve ağrı
 • Optik sinir fonksiyon bozuklukları da görülebilmektedir.

Hastalığın Tedavisi

Bu hastalarda en yakın sağlık kuruluşuna yatış yapılmalı ve derhal parenteral antibiyotik başlanmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

4 Yorum

 1. Erhan bey merhaba
  Ben geçen ay orbital selülit teşhisi ile hastaneye yattim normalde hastalığın seyir etmesi gereken süreden daha hizli ilerlediğini normal hastalarda olmasi gereken 15-20 günlük sürecin bende 2 günde oluşması sonuçunda yüksek dozda antibiyotik tedavisi yapıldı. Doktorumun bana söylediği başlangıçta bu teshis ile yatış yaptık ancak tam olarak neden kaynaklandığını bulamadık dediler. Gözün dış kısmında oluşması gereken hastalık gözün arka tarafına enjekte edilmiş gibi hizli ilerlediği içinde gözde hareket kısıtlaması ve görme kaybı yaşadım. Doktorumun değimi ile ipin ucundan döndüm. Aynı belirtiler yine başladı sol gözüm yine agri yapmaya ve sismeye başladı. Kbb ve dahiliye ye gittim ama hic birsey bulamadılar. Acaba bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

 2. Hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim. Göz doktoru alerji olabileceğini söyledi. Net bir teşhis koymadı. Damlayı kullandığımda iyilesme göstereceğini soylemisti. 3 gun sonra tekrar gorunecegim. 25.gun olacak. Endişem yanlış tedavi ile kalıcı hasara yol açılmasi. En azindan gozumun bir fotografini size gosterebilmek, yorumunuzu almak isterim. Bu baglamda size nasil ulasabilirim?
  Tekrar Tesekkurler,
  Demet

 3. Merhabalar,
  21 gün önce sol gözüm şiş olarak uyandım. Gün içerisinde şişlik azaldı. Ancak ertesi sabah aynı şekilde devam etti. Belçika’ da yaşıyorum. Aile hekimine başvurdum. Verdiği kortizonlu kremi 5 gün kullandım. Değişiklik olmadı. Başka bir hekim “teramycine” önerdi. Bir kaç gün kullandım. Değişiklik olmadı. Göz hekimine gittim. “Monofree Dexamethason” damla ve “teramycine” önerdi. 5 gündür kullanıyorum. Ancak hala her sabah tek gözüm aşırı derecede şiş uyanıyorum. Şişlik göz pınarıma yakın yerden başlıyor gibi ve tüm göz kapağıma yayılıyor. Ayrıca göz altımda da yanağıma doğru şişlik mevcut. Akşamları farkedilir derecede azalıyor. Çok uzun süre oldu. Buradaki doktorlara güvenemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden Teşekkürler,
  Syg.
  Demet

  • Merhabalar Demet Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Göz muayeneniz yapıldıktan sonra ne tanısı konuldu? Göz muayenesi bilgilerine sahip olmadan söyleceğim şeyler tahminden öteye geçmeyecektir.
   Bulunduğunuz bölgede uzman bir göz hekimine gidip durumu anlatmanız ve muayene olmanız daha sağlıklı sonuçlar verecektir.
   Daha önce gitmiş olduğunuz göz hekimine gidip ilaçtan fayda görmediğinizi anlatın ve tedavi planınızı değiştirmesini isteyin. Alternatif tedavi planlarıyla umuyorum ki sorunuzu çözecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here