Orbital Selülit: Göz Çukurunun İltihabı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Orbital Selülit Nedir?

Orbital Selülit,genellikle streptokok türü bakterilerin neden olduğu orbital septum arkasındaki yumuşak dokuların enfeksiyonuna verilen isimdir. Türkçesi göz çukuru iltihabı olarak geçmektedir.

Orbital enfeksiyonlar ile ilişkili görseller görülmektedir.
Orbital enfeksiyonlar ile ilişkili görseller görülmektedir.

En Sık Neden Olan Bakteriler :

 • Streptokokkus Pneumoniae
 • Streptokokkus Aereus
 • Streptokokkus Pyogenes’tir.

Orbital Selülit’e Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Bazı cerrahi operasyonlardan sonra komplikasyon olarak görülebileceği gibi orbital septumun dışarıdan bir travmaya uğraması neticesinde de gelişebildiği bilinmektedir.

Midfasial enfeksiyonlar ve dakriyosistitte maksiller sinüs yoluyla orbital bölgede enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

En sık görülen nedenlerin başında etmoidal sinüzitle ilişkili olan enfeskiyonlar gelmektedir.

Hastalığın Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Hastalığın belirtileri ve bulguları aşağıda liste halinde sıralanmıştır:

 • Göz kapaklarında şişlik
 • Orbital bölgede kızarıklık
 • Gözde hassasiyet
 • Proptozis
 • Oküler hareketlerde kısıtlılık ve ağrı
 • Optik sinir fonksiyon bozuklukları da görülebilmektedir.

Hastalığın Tedavisi

Bu hastalarda en yakın sağlık kuruluşuna yatış yapılmalı ve derhal parenteral antibiyotik başlanmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Orbital Selülit: Göz Çukurunun İltihabı” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba gözlerim periyodik olarak ödemeli şişiyor ve göz çevrem yuvarlak şekilde kıpkırmızı oluyor. İlk olduğunda kedi sevmiştim ondan mı acaba demiştik. Ama bu 1 yıl içinde 5. Şişişi falan. Doktor da iltihap vardır diye damlalar ve 1 alerji hapı vermişti. Ama bugün de sağ gözüm gözümü rahat açamayacağım kadar şiş ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar Aleyna Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle göz hastalıkları bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmeniz gerektiğini belirteyim. Ani şişmeler bazı alerji durumlar sonucunda oluşabilir. Altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. Görmenin bozulup bozulmadığı bilgisi de önemlidir. Ani bir şişme ise mutlaka en yakın acil servise başvurarak muayene olunuz. Acil durumlar elendikten sonra zaten göz hastalıkları hekimine yönlendirileceksiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Erhan bey merhaba
  Ben geçen ay orbital selülit teşhisi ile hastaneye yattim normalde hastalığın seyir etmesi gereken süreden daha hizli ilerlediğini normal hastalarda olmasi gereken 15-20 günlük sürecin bende 2 günde oluşması sonuçunda yüksek dozda antibiyotik tedavisi yapıldı. Doktorumun bana söylediği başlangıçta bu teshis ile yatış yaptık ancak tam olarak neden kaynaklandığını bulamadık dediler. Gözün dış kısmında oluşması gereken hastalık gözün arka tarafına enjekte edilmiş gibi hizli ilerlediği içinde gözde hareket kısıtlaması ve görme kaybı yaşadım. Doktorumun değimi ile ipin ucundan döndüm. Aynı belirtiler yine başladı sol gözüm yine agri yapmaya ve sismeye başladı. Kbb ve dahiliye ye gittim ama hic birsey bulamadılar. Acaba bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

  Cevapla
 3. Hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim. Göz doktoru alerji olabileceğini söyledi. Net bir teşhis koymadı. Damlayı kullandığımda iyilesme göstereceğini soylemisti. 3 gun sonra tekrar gorunecegim. 25.gun olacak. Endişem yanlış tedavi ile kalıcı hasara yol açılmasi. En azindan gozumun bir fotografini size gosterebilmek, yorumunuzu almak isterim. Bu baglamda size nasil ulasabilirim?
  Tekrar Tesekkurler,
  Demet

  Cevapla
 4. Merhabalar,
  21 gün önce sol gözüm şiş olarak uyandım. Gün içerisinde şişlik azaldı. Ancak ertesi sabah aynı şekilde devam etti. Belçika’ da yaşıyorum. Aile hekimine başvurdum. Verdiği kortizonlu kremi 5 gün kullandım. Değişiklik olmadı. Başka bir hekim “teramycine” önerdi. Bir kaç gün kullandım. Değişiklik olmadı. Göz hekimine gittim. “Monofree Dexamethason” damla ve “teramycine” önerdi. 5 gündür kullanıyorum. Ancak hala her sabah tek gözüm aşırı derecede şiş uyanıyorum. Şişlik göz pınarıma yakın yerden başlıyor gibi ve tüm göz kapağıma yayılıyor. Ayrıca göz altımda da yanağıma doğru şişlik mevcut. Akşamları farkedilir derecede azalıyor. Çok uzun süre oldu. Buradaki doktorlara güvenemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden Teşekkürler,
  Syg.
  Demet

  Cevapla
  • Merhabalar Demet Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Göz muayeneniz yapıldıktan sonra ne tanısı konuldu? Göz muayenesi bilgilerine sahip olmadan söyleceğim şeyler tahminden öteye geçmeyecektir.
   Bulunduğunuz bölgede uzman bir göz hekimine gidip durumu anlatmanız ve muayene olmanız daha sağlıklı sonuçlar verecektir.
   Daha önce gitmiş olduğunuz göz hekimine gidip ilaçtan fayda görmediğinizi anlatın ve tedavi planınızı değiştirmesini isteyin. Alternatif tedavi planlarıyla umuyorum ki sorunuzu çözecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın