Ogilvie Sendromu

0
342

Ogilvie Sendromu Nedir?

Ogilvie Sendromu, bağırsakta var olan istemsiz kasılmaların başka bir deyişle bağırsak perilstatizminin etkilendiği nadir görülen bozukluklardan bir tanesidir. Perilstatizm kasların ritmik olarak çalışarak yiyeceklerin sistemli bir şekilde itilmesini sağlar. İlk kez 1948 yılında Sir William Ogilvie tarafından tanımlanmıştır.

ogilvie sendromu nedir
Ogilve Sendromu ilk defa 1948 yılında tanımlanmıştır.

Ogilvie Sendromu Belirtileri

Ogilvie hastalığında görülen belirtiler mekanik bağırsak tıkanmasında görülen belirtilere çok benzemektedir. Sık görülen belirtiler şunlardır:

Ogilvie Sendromu Nedenleri

Bu hastalık genellikle gastrointestinal kanalda yiyeceklerin geçişini etkileyen tümör, skar dokusu gibi fiziksel etmenlerin neden olduğu düşünülmektedir. Etyolojisinde altta yatan bir patoloji, travma veya cerrahi operasyonlar yatmaktadır.

Ogilvie Sendromu Tedavisi

Ogilvie sendromunun tedavisi sıklıkla konservatiftir. Fark edilmediği ve tredavi edilmediği durumlarda ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here