Ogilvie Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Ogilvie Sendromu Nedir?

Ogilvie Sendromu, bağırsakta var olan istemsiz kasılmaların başka bir deyişle bağırsak perilstatizminin etkilendiği nadir görülen bozukluklardan bir tanesidir. Perilstatizm kasların ritmik olarak çalışarak yiyeceklerin sistemli bir şekilde itilmesini sağlar. İlk kez 1948 yılında Sir William Ogilvie tarafından tanımlanmıştır.

ogilvie sendromu nedir
Ogilve Sendromu ilk defa 1948 yılında tanımlanmıştır.

Ogilvie Sendromu Belirtileri

Ogilvie hastalığında görülen belirtiler mekanik bağırsak tıkanmasında görülen belirtilere çok benzemektedir. Sık görülen belirtiler şunlardır:

Ogilvie Sendromu Nedenleri

Bu hastalık genellikle gastrointestinal kanalda yiyeceklerin geçişini etkileyen tümör, skar dokusu gibi fiziksel etmenlerin neden olduğu düşünülmektedir. Etyolojisinde altta yatan bir patoloji, travma veya cerrahi operasyonlar yatmaktadır.

Ogilvie Sendromu Tedavisi

Ogilvie sendromunun tedavisi sıklıkla konservatiftir. Fark edilmediği ve tredavi edilmediği durumlarda ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın