Odontojenik Keratokist

0
1043

Odontojenik Keratokist Nedir?

Odontojenik Keratokist, agresif olma potansiyeli nedeniyle diğer odontojenik kistlerden ayrımı önemlidir. OKK’ler herhangi bir yaşta görülebilir, ancak sıklıkla 10 ve 40 yaşlar arasındaki hastalarda tanı alırlar.

odontojenik keratokist ile ilişkili görsel.

Kistin Radyolojisi

En sık, olarak erkeklerde posterior mandibulada oluşurlar. Radyografik olarak, OKK’ler iyi sınırlı uniloküler ya da multiloküler translüsent görünümdedir.

Kistin Histolojisi

Histolojik olarak, kist örtüsü yüzeyi girintili-çıkıntılı görünümde ve bazal hücre tabakası belirgin olan ince bir parakeratinize ya da ortokeratinize stratifiye skuamöz epitel tabakasından meydana gelir.

Kistin Tedavisi

Yetersiz çıkarılmış lezyonlarda yineleme oranlan %60’a ulaşabildiğinden, tedavi lezyonun agresif ve tam olarak çıkarılmasını gerektirir. Multiple OKK’ler oluşabilir; bu hastalar, nevoid bazal hücreli karsinom sendromu (Gorlin sendromu) yönünden değerlendirilmelidir.

Gorlin Sendromu adlı yazıyı okumak için tıklayınız.


Merak ettiğiniz noktaları yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here