Odontojenik Keratokist

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Odontojenik Keratokist Nedir?

Odontojenik Keratokist, agresif olma potansiyeli nedeniyle diğer odontojenik kistlerden ayrımı önemlidir. OKK’ler herhangi bir yaşta görülebilir, ancak sıklıkla 10 ve 40 yaşlar arasındaki hastalarda tanı alırlar.

odontojenik keratokist ile ilişkili görsel.

Kistin Radyolojisi

En sık, olarak erkeklerde posterior mandibulada oluşurlar. Radyografik olarak, OKK’ler iyi sınırlı uniloküler ya da multiloküler translüsent görünümdedir.

Kistin Histolojisi

Histolojik olarak, kist örtüsü yüzeyi girintili-çıkıntılı görünümde ve bazal hücre tabakası belirgin olan ince bir parakeratinize ya da ortokeratinize stratifiye skuamöz epitel tabakasından meydana gelir.

Kistin Tedavisi

Yetersiz çıkarılmış lezyonlarda yineleme oranlan %60’a ulaşabildiğinden, tedavi lezyonun agresif ve tam olarak çıkarılmasını gerektirir. Multiple OKK’ler oluşabilir; bu hastalar, nevoid bazal hücreli karsinom sendromu (Gorlin sendromu) yönünden değerlendirilmelidir.

Gorlin Sendromu adlı yazıyı okumak için tıklayınız.


Merak ettiğiniz noktaları yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın