Netherton Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Netherton Sendromu Nedir?

Netherton Sendromu, bağışıklık sistemini etkileyen nadir hastalıklardan bir tanesidir. Cilt ve saç tutulumu ön plandadır. Bu hastalıkla doğan bebeklerde kırmızı ve pullu deri bulunmaktadır. Buna iktiyoziform eritoderma adı verilir. Görülme sıklığına bakıldığında 200.000’de 1 görüldüğü tahmin edilmektedir. Otozomal resesif kalıtılır.

netherton sendromu nedir
Netherton Sendromu ile ilişkili görsel. Comel Netherton Hastalığı oldukça ender görülür.

SPINK5 geninde meydana gelen mutasyonlar sendromun nedenleri arasında ilk sıradadır. SPINK5, LEKT1 adı verilen bir proteinin üretilmesi için bir dizi talimatlar sağlamakla yükümlüdür. Bu protein serin peptidaz inhibitörlerinin bir türüdür. Timusta bulunan serin peptidaz inhibitörleri, serin peptidaz adı verilen, diğer proteinleri parçalayan enzimlerin aktivitesini kontrol ederler.

Bu hastalığa yakalanan bireylerin bir çoğu kısa boylu ve normalden yüksek kiloludurlar. Bebeklik döneminden sonra görülen cilt bozukluklarının şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Bazılarında iktiyozis linearis circumflexa adlı deri lezyonu vardır. Ayırıcı özelliği nedeniyle önemlidir.

En sık görülen belirtileri arasında kaşıntı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonlar vardır. Topikal ilaçlar tedavi için kullanılırken dikkatli olunmalıdır çünkü dengesiz emilim söz konusu olabilir. Ayrıca etkilenen bireyler kolay kırılan saçlara sahiptirler.

Netherton sendromlu çoğu kişinin gıda alerjisi, saman nezlesi, astım veya egzama gibi rahatsızlıkları vardır. Hastalığın bilinen diğer adları şunlardır :

  1. Comel Netherton Sendromu
  2. Netherton Hastalığı

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. D’Alessio M, Fortugno P, Zambruno G, Hovnanian A. – Netherton syndrome and its multifaceted defective protein LEKTI

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın