Netherton Sendromu

0
270

Netherton Sendromu Nedir?

Netherton Sendromu, bağışıklık sistemini etkileyen nadir hastalıklardan bir tanesidir. Cilt ve saç tutulumu ön plandadır. Bu hastalıkla doğan bebeklerde kırmızı ve pullu deri bulunmaktadır. Buna iktiyoziform eritoderma adı verilir. Görülme sıklığına bakıldığında 200.000’de 1 görüldüğü tahmin edilmektedir. Otozomal resesif kalıtılır.

netherton sendromu nedir
Netherton Sendromu ile ilişkili görsel. Comel Netherton Hastalığı oldukça ender görülür.

SPINK5 geninde meydana gelen mutasyonlar sendromun nedenleri arasında ilk sıradadır. SPINK5, LEKT1 adı verilen bir proteinin üretilmesi için bir dizi talimatlar sağlamakla yükümlüdür. Bu protein serin peptidaz inhibitörlerinin bir türüdür. Timusta bulunan serin peptidaz inhibitörleri, serin peptidaz adı verilen, diğer proteinleri parçalayan enzimlerin aktivitesini kontrol ederler.

Bu hastalığa yakalanan bireylerin bir çoğu kısa boylu ve normalden yüksek kiloludurlar. Bebeklik döneminden sonra görülen cilt bozukluklarının şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Bazılarında iktiyozis linearis circumflexa adlı deri lezyonu vardır. Ayırıcı özelliği nedeniyle önemlidir.

En sık görülen belirtileri arasında kaşıntı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyonlar vardır. Topikal ilaçlar tedavi için kullanılırken dikkatli olunmalıdır çünkü dengesiz emilim söz konusu olabilir. Ayrıca etkilenen bireyler kolay kırılan saçlara sahiptirler.

Netherton sendromlu çoğu kişinin gıda alerjisi, saman nezlesi, astım veya egzama gibi rahatsızlıkları vardır. Hastalığın bilinen diğer adları şunlardır :

  1. Comel Netherton Sendromu
  2. Netherton Hastalığı

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here