Neer Testi

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Neer testi genellikle subakromiyal sıkışma sendromunun tespit edilebilmesi için sıkça kullanılan testlerden bir tanesidir. Oldukça kolay yapılabilen bir testtir. Sıklıkla fizik tedavi ve ortopedi bölümlerinde sıkça kullanılır. Bu yazımda Neer testi ile ilgili tüm detaylara hakim olacaksınız. Haydi yazımıza geçelim.

Neer Testi Nedir?

Neer testi, kapsamlı bir omuz muayenesinin bir parçası olarak omuz yapılarında sıkışma olup olmadığının tespit edilmesi için yapılır. Bu testte biseps tendonunun uzun kolu, infraspinatus ve supraspinatus tendonları da değerlendirilir.

neer-testi
Neer testinin nasıl yapıldığını görüyorsunuz.

Neer Testi Tekniği Nasıldır?

Neer testinde doktor hastanın kolunu iç rotasyona getirip pasif olarak esnetirken diğer eliyle de kürek kemiğini stabilize etmelidir. Hasta bu pozisyonda dururken ağrı oluşana kadar ileri fleksiyona getirilir.

Bu noktada hasta ağrı olduğunu belirtirse test pozitif olarak yorumlanır. Basit olarak yapılan testlerden bir tanesidir.

Neer Testi Nasıl Değerlendirilir?

Hastada ilgili bölgeye ait patolojik durumların varlığı söz konusu ise kol yukarı doğru kalkarken ağrı olduğunu söyleyecektir. Ağrı varsa test pozitif olarak kabul edilir.

Neer testinin pozitif çıkması subakromiyal sıkışma sendromu olduğu anlamına gelebilir. Hemen bu noktada doktordanhaberler.com/subakromiyal-sikisma-sendromu/ linkini takip ederek subakromiyal sıkışma sendromu hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Neer Testi Nasıl Yapılır?

Neer testinin nasıl yapıldığını aşağıdaki videoda Hidayet Hoca detaylı olarak açıklıyor:

Bu videodan sonra aşağıdaya bıraktığım videoya da mutlaka göz gezdiriniz. Konuyu kavramanız ve aklınızda kalıcı olması için izleyiniz.

Bu test hakkında aklınıza takılan bir şey olursa mutlaka alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 7 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 27 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın