Neer Testi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Neer testi genellikle subakromiyal sıkışma sendromunun tespit edilebilmesi için sıkça kullanılan testlerden bir tanesidir. Oldukça kolay yapılabilen bir testtir. Sıklıkla fizik tedavi ve ortopedi bölümlerinde sıkça kullanılır. Bu yazımda Neer testi ile ilgili tüm detaylara hakim olacaksınız. Haydi yazımıza geçelim.

Neer Testi Nedir?

Neer testi, kapsamlı bir omuz muayenesinin bir parçası olarak omuz yapılarında sıkışma olup olmadığının tespit edilmesi için yapılır. Bu testte biseps tendonunun uzun kolu, infraspinatus ve supraspinatus tendonları da değerlendirilir.

neer-testi
Neer testinin nasıl yapıldığını görüyorsunuz.

Neer Testi Tekniği Nasıldır?

Neer testinde doktor hastanın kolunu iç rotasyona getirip pasif olarak esnetirken diğer eliyle de kürek kemiğini stabilize etmelidir. Hasta bu pozisyonda dururken ağrı oluşana kadar ileri fleksiyona getirilir.

Bu noktada hasta ağrı olduğunu belirtirse test pozitif olarak yorumlanır. Basit olarak yapılan testlerden bir tanesidir.

Neer Testi Nasıl Değerlendirilir?

Hastada ilgili bölgeye ait patolojik durumların varlığı söz konusu ise kol yukarı doğru kalkarken ağrı olduğunu söyleyecektir. Ağrı varsa test pozitif olarak kabul edilir.

Neer testinin pozitif çıkması subakromiyal sıkışma sendromu olduğu anlamına gelebilir. Hemen bu noktada doktordanhaberler.com/subakromiyal-sikisma-sendromu/ linkini takip ederek subakromiyal sıkışma sendromu hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Neer Testi Nasıl Yapılır?

Neer testinin nasıl yapıldığını aşağıdaki videoda Hidayet Hoca detaylı olarak açıklıyor:

YouTube video

Bu videodan sonra aşağıdaya bıraktığım videoya da mutlaka göz gezdiriniz. Konuyu kavramanız ve aklınızda kalıcı olması için izleyiniz.

YouTube video

Bu test hakkında aklınıza takılan bir şey olursa mutlaka alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 7 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 27 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın