Memurluk için Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Memurluk için Sağlık Raporu

Ülkemizde kamu kuruluşlarında çalışma üzere istihdam edilen memurlar belirli şartları taşımaları neticesinde çalışabilmektedir. Memur ihtiyacı farklı alanlarda gerçekleştiği için kişilerin bilgilerinin yanı sıra sağlık durumları da önem arz edebilmektedir. Birçok memurlukta istenilen evraklar arasında sağlık raporu da yer almaktadır. Memurluk için sağlık raporu nasıl ve nereden alınır konusunda bilgi sahibi olmak ise işlerin daha kolay gerçekleşmesine imkan sağlayabilir.

Memurluk için Neden Sağlık Raporu İstenir?

Memuriyetler kişilerin bilgili olması gerektirdiği gibi memuriyet görevini yapabilecek kuvvette olmasını da gerektirir. Bu nedenle memuriyete girişte istenilen evraklar arasında uzman görüşünün bildirildiği sağlık raporları da istenebilmektedir. Sağlık raporları genel olarak benzerlik gösterse de memurluklar arasında farklı özellikler taşıyan sağlık raporları istenebilmektedir.

Öğretmen olmak için sağlık raporu isteyen kişilerin sağlık raporlarında genel olarak ülke genelinde öğretmenlik görevini yapabilir görüşü istenebilmektedir. Polis gibi güvenlik hizmetlerinde çalışacak olan kişiler için ise daha detaylı sağlık raporları istenebilmektedir. Özellikle bu tür görevler için sağlık raporu heyet raporu olarak istenebildiği gibi genel fiziksel durumun yanı sıra göz muayenesi, işitme ve refleks kuvveti gibi farklı fiziki özelliklerde detaylı incelenebilmektedir. Bu nedenle sağlık raporunu almadan önce kurum ile iletişime geçerek hangi bilgilerin raporda belirtilmesi gerektiği hakkında bilgi alınması oldukça önemlidir. Aksi taktirde kurumun istediği özellikleri taşımayan raporlar geçersiz sayılabilir.

Memurluk için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Memurluk için sağlık raporu nereden alınır konusunda kişiler işlerini sağlama almak adına heyet raporu çıkarmak isteyebilmektedir. Heyet raporları standart sağlık raporlarına göre daha detaylı olmakla birlikte farklı dallarda uzmanlaşmış doktorların görüş bildirmesi gereken bir rapordur. Ancak birçok memuriyet genel sağlık raporu istediği için raporlarınızı aile hekimlerinden, devlet ve özel hastanelerden kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Heyet raporunun istendiği veya farklı incelemelerin yapılması gerektiği durumlarda ise kurumlar genel olarak sağlık raporlarının hangi özellikler taşıması gerektiği hakkında detaylı bilgi vermektedir.

Memurluk için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Memurluk için sağlık raporu nasıl alınır konusunda öncelikle yukarıda belirttiğimiz gibi kişi sağlık raporunun nasıl olması gerektiği hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Kurumun istediği rapor özelliklerine göre uzman doktora başvurduğunuzda ise gerekli tahliller yapılacaktır. Kan, idrar tahlillerinin yanı sıra görüntüleme cihazları ile incelemeler yapılabileceği gibi göz, işitme, psikoloji gibi alanlarda da gerekli muayeneler yapılarak görüş bildirilmekte ve sağlık raporu alınmaktadır.

Memurluk için Sağlık Raporu Kaç Günde Alınır?

Sağlık raporunu çıkış süresi raporun özelliklerine bağlıdır. Heyet raporunun istenmesi durumunda rapor genel olarak 2 veya 4 gün sürebilmektedir. Diğer detaylı olmayan raporlar ise 1 günde alınabileceği gibi tahlillerin sonuçlarının beklenme hususu oluştuğunda bu süre 3 güne kadar çıkabilmektedir. Hastaneler hafta sonu çalışmadığı için bu süreler iş günü olarak hesaplanmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Memurluk için Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?” üzerine bir yorum

  1. İyi günler ben Çukurova üniversitesinde 4 yıllık bir bölümde okuyorum bazı korkularım var benim bir gözüm protez başka hiç bir sorunum yok bu durum benim işe girmemde sorun mu özel sektör ve devlette ? İş deneyimlerim ve 3 tane yabancı dil biliyorum fakat işe bir gözüm protez diye alınmaz miyim ? Lütfen cevabınızı bekliyorum

    Cevapla

Yorum yapın