Medikal Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Medikal Ozon Tedavisi Nedir?

Vücutta herhangi bir hastalık nedeniyle meydana gelen dolaşım bozuklukları başta olmak üzere bakteriyel enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olan virüslerin tedavi edilmesi için uygulanan Medikal Ozon Tedavisi, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Fizyolojik ya da sistemsel açıdan patolojik bir vakaya teşne olan hücrelerin oksijen akışını tetikleyerek vücut fonksiyon dağılımını dengede tutmak için uygulanan Ozon Tedavisi, uygulanmasının ardından metabolizmada yer alan patolojik belirtilerin iyileşmesini ve tamamen yok olmasını sağlar.

medikal ozon tedavisi nedir
Medikal ozon tedavisi nedir ile ilişkili görsel.

Uygulanış nedeni hastalığın türüne ve komplikasyonlarına bağlı olarak değişkenlik gösterse de, doku ve hücrelerin oksijeni daha iyi bir şekilde kullanması amaçlanmaktadır. Uygulanan Medikal Ozon Tedavisi sayesinde kanda yer alan kırmızı kan hücreleri ozon ile buluşur ve bu sayede kan akışkanlığı normalden daha sağlıklı bir forma kavuşur.

İyileştirici özelliğinin yanı sıra alyuvarların oksijen taşıma kapasitesi artış gösterirken dokulara taşınan oksijen miktarı ve taşıma kabiliyetinde de önemli ölçüde iyileşme saptanmaktadır.

Öte yandan vücudun detoks yapmak gibi komplike özelliklerinde de önemli ölçüde farklılık görülebilir. Zaten tedavinin temeldeki asıl amacı, kan hücrelerinin görevlerini daha iyi yapabilmeleri için fonksiyonlarını ve dirençlerini daha sağlıklı bir hâle getirmek ve vücut kan akışını daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmaktadır. Bu sayede vücuttaki kan akışı daha sağlıklı bir hâle gelirken, hastalar tedavi sonrası kendilerini daha zinde ve sağlıklı hisseder.

Medikal Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Oldukça geniş bir hastalık yelpazesine sahip olan Medikal Ozon Tedavisi, neredeyse birçok hastalıkta başvurulan medikal tedavilerin başında gelmektedir. Farklı yaş gruplarından birçok hastaya uygulanan ozon tedavisi, hücre yenilenmesine bulunduğu katkı nedeniyle herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak da kullanılabilir, tanımlanabilir.

Peki, kişisel talep ya da doktor tavsiyesi dışında herhangi bir hastalığa bağlı olarak tercih edilmesine neden olan etkenler nelerdir?

  • Bağışıklık sistemine bağlı meydana gelen hastalıklarda tercih edilmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan hastalık türlerinde sistemin güçlenmesi için tercih edilir.
  • Kan dolaşımında meydana gelen fonksiyon kayıpları başta olmak üzere damar hastalıklarında da sıkça tercih edilmektedir.
  • Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen eklem ağrıları için de tercih edilmektedir. Romatizmal şikâyetlerin yanı sıra fibromiyaljin kontrolü için de başvurulan bir tedavi yöntemidir.
  • Diyabet gibi sistemi doğrudan etkileyen hastalık türlerinde başvurulan bir tedavi olmasının yanı sıra, hastalığı kontrol altına almak ya da hastalığın ortaya çıkardığı komplikasyonları iyileştirmek için de tercih edilir.
  • Yağlı karaciğer rahatsızlıklarında ya da bir hastalık nedeniyle komplikasyon olarak meydana gelen yağlanmalarda tedaviye başvurulur.
  • Yükselen insülin direncinin azaltılması ya da kontrol altına alınması için uygulanabilir.
  • Yara veya yanık travmalarında hastanın iyileşmesi için besleyici bir tedavi olarak tercih edilir.
  • Migren, kronik baş ağrısı veya kronik yorgunluk sendromlarında oldukça başarılı olması nedeniyle sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
  • Kanser gibi ölümcül ya da hayati açıdan risk teşkil eden hastalıklarda yan tedavi olarak başvurulmaktadır.

Bu yazıdan sonra başka bir tedavi biçimi olan hiperbarik oksjien tedavisini okumanızı öneriyorum. Yazıma ulaşmak için hemen https://doktordanhaberler.com/hiperbarik-oksijen-tedavisi-nedir/ linkine tıklayınız.


Medikal ozon tedavisi başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın