Margo Supraorbitalis: Gözde Keskin Köşe

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Margo Supraorbitalis Nedir?

Margo supraorbitalis, squama frontalis ile pars orbitalisin birleştiği keskin yapılı kenar olarak bilinen bu yapı orbita adı verilen göz yuvasının üst sınırını oluşturmaktadır. Medial ve lateral olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Bu yapının medial kısmına daha yakın bir konumda foramen supraorbitalis adı verilen bir açıklık bulunmaktadır. Göz ile ilgili damarlar ve sinirler bu açıklıktan geçtiği için oldukça önemlidir. Margo terimini okumak için tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde[1]https://tr.wikipedia.org/wiki/Os_frontale margo supra orbitalis yapısını net olarak görebilirsiniz.

margo supraorbitalis nedir
Margo supraorbitalis, bazı tıbbi işlemlerde de kullanılır.

Bu terimle alakalı merak ettiğiniz hususlar var ise alttaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Margo Supraorbitalis: Gözde Keskin Köşe” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar. Bir sorum olacaktı. Margo supraorbitalis in türkçe kelime karşılığı tam olarak nedir? Mesela os lacrimale nin türkçe karşılığı gözyaşı kemiği. Bunun gibi bir karşılığı yok mu?

  Cevapla
  • Selamlar Filiz.
   Margo : kenar, supra : üst , orbitalis : göz çukuru şeklide düşünürsek göz çukurunun üst kenarı anlamı çıkabilir.
   İyi çalışmalar.

   Cevapla

Yorum yapın