Margo: Organların veya Dokuların Kenarı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Margo Nedir?

Margo tıp biliminde bir organ ya da dokunun kenar kısmını tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Latince “margo” ifadesi Türkçe’ye “kenar” olarak geçmiştir. Çeşitli anatomik yapıların kenarlarını ya da sınır çizgilerini belirtmek için sıkça duyarız. Aşağıda margo teriminin kullanılması ile ilgili çeşitli örnekler vereceğim.

Organ veya DokuMargoAçıklama
RahimMargo uteriRahimin kenarını tanımlamak için kullanılır.
İnce bağırsakMargo ileocolicusİnce bağırsağın terminal kısmının kalın bağırsakla birleştiği yeri tanımlamak için kullanılır.
Diş etiMargo gingivalisDiş etlerinin kenarını tanımlamak için kullanılır.
KorneaMargo corneaeKorneanın kenarını tanımlamak için kullanılır.
Kalbin sağ kulakçığıMargo ovalisKalbin sağ kulakçığındaki oval deliğin kenarını tanımlamak için kullanılır.

Bu terimle alakalı olarak aklınıza takılan ve merak ettiğiniz şeyleri alt tarafta bulunan yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Margo: Organların veya Dokuların Kenarı” üzerine bir yorum

Yorum yapın