Malign Hipertermi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Malign Hipertermi, halotan, izofluran , sevofluran , desfluran gibi anestezik ilaçlarla tetiklenen ve metabolizmanın aşırı şekilde hızlandığı hipermetabolik kriz şeklinde kendini gösterir. Bu yazımda malign hipertermi nedenleri, tedavisi, belirtileri ve bulguları hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Haydi yazımıza geçelim.

Malign hipertermi ne demek?

Malign hipertermi, halotan, sevofluran, desfluran kas gevşetici, süksinilkolin gibi güçlü uçucu anestezik gazlara ve nadiren şiddetli egzersiz gibi stres faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkan iskelet kasının farmakogenetik rahatsızlığına verilen isimdir.

Malign Hipertermi Nedir?

Malign Hipertermi,bazı anestezik ajanlarla tetiklenen, metabolizmayı aşırı hızlandıran bir takım semptomların görüldüğü bir komplikasyondur.

Genelde kalıtsal kökeni olan bir durumdur ve otozomal dominant kalıtılır.RYR1 geninde bir problem olduğu ileri sürülmektedir.

Anestezi gerektiren ameliyatlara alınan hastalara 1 gün öncesinde sorulan en önemli sorulardan bir tanesi, ailesinde malign hipertermi geçiren birisinin olup olmadığıdır.

Malign Hipertermi Neden Olur?

Bu hastalıkta malign hipertermi nedenleri açısında incelendiğinde hücre içi Ca metabolizmasında bir takım problemler olduğu göze çarpmaktadır. Ca salınımı ise sarkoplazmik retikulumun kontrolü altındadır. RYR1 geni ise sarkoplazmik retikulumdan Ca salınmasını kontrol eden proteinlerden birisidir.

Sarkoplazmik retikulumu etkileyen her türlü durum Ca dengesini bozacaktır.

Malign Hipertermiyi Tetikleyen Etkenler Nelerdir?

Malign hipertermi nasıl oluşur hangi ajanlar tarafından tetiklenir aşağıda verilmiştir.

 • Süksinil kolin ve bazı volatil anestezik maddeler
 • Ağır egzersiz
 • Stres
 • Anksiyete
 • Aşırı kalsiyum salınımı

Malign Hipertermi Hangi Sıklıkta Görülür?

MH anestezi alan hastalarda kendini gösteren bir durumdur. Doğal olarak toplumdaki sıklığını bulabilmek için tüm insanların anestezi alması gerekir. Yani sıklığını belirlemek güçtür.

Ancak anestezi alan her 15.000 çocuktan birinde MH gelişmektedir.Yetişkinlerde ise bu oran düşüktür ve her 40.000 de 1 dir.

Malign Hipertermi Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Malign hipertermi klinik bulgularını sıralayacak olursak :

 • Operasyon sırasında ısı artışı
 • Kas kontraktürleri
 • En önemli bulgulardan biri masseter kasında sertliktir.
 • Soluk sayısında artma
 • Kalp vurum sayısında artış
 • Tansiyon yükselmesi
 • Kan CO2 düzeylerinde artış

Malign Hipertermi Hangi Hastalıklarla Karışır?

Malign Hipertermi Tanısı Nasıl Konur?

İnvaziv ve noninvaziv testler tanıda kullanılmaktadır ancak tanı için testlere ayıracak zaman kalmayabilir. Her saniye hayati önem taşımaktadır. Deneyimli ve alanında uzman hekimler tanıyı hemen koyacaktır.

Yatkınlık Olan Kişilerde Operasyon Öncesi Neler Yapılır?

Şüpheli durumlarda hastanın anestezi geçmişi tekrardan ele alınmalı ve gözden geçirilmelidir. Hastaların panik yapmaması sağlanmalı ve hastaya her türlü bilgi verilmelidir.

Malign Hipertermi Tedavi Süreci Nasıldır?

Bu komplikasyonda erken tanı çok önemlidir ve hayat kurtarıcıdır.Öncelikle anestezik ajanlar derhal kesilir. CO2 akımı ve düzeneği kontrol edilir. Dantrolen infüzyonuna başlanır. Dantrolen MH’de hayati öneme sahip bir ilaçtır.

Referanslar:

 1. Malignant Hyperthermia: Background, Pathophysiology, Etiology (medscape.com)
 2. Malignant hyperthermia: Diagnosis and management of acute crisis – UpToDate
 3. Malignant hyperthermia (nih.gov)

Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 9 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 28 Temmuz 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın