Majezik Adeti Keser mi? Kanamayı Durdurur mu?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Majezik içerisinde etken madde olarak flurbiprofen bulunduran ağrı kesici özellik gösteren etkili bir ilaçtır. Çeşitli ağrıları hafifletmek veya kesmek amacıyla kullanılır. Non steroid anti inflamatuar kategoride bir ilaçtır. Bu yazımda Majezik tabletin adet döneminde kullanılıp kullanılmayacağı ve adet kanaması üzerine etkilerinden bahsedeceğim.

Regl Ağrısı için Majezik Kullanılır mı?

Öncelikle majezik tabletin hangi hastalıklarda kullanıldığından bahsedelim. Bu hastalıklar şu şekildedir:

  • Osteoartrit adı verilen dejeneratif eklem hastalıklarında
  • Ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklarda
  • Tendinit ve bursit gibi eklem iltihabı varlığında
  • Yumuşak doku yaralanmalarında
  • Romatoid artrit gibi eklem hastalıklarında
  • Adet ağrılarında (Regl dönemi ağrısı)

Adet döneminde majezik tablet kullanımı çok sık görülmektedir. Adet döneminde ortaya çıkan ağrılara iyi geldiği bilinmektedir ancak doktor kontrolünde uygun dozda, sıklıkta ve sürede kullanılması şarttır.

majezik adeti kesermi
Majezik etkili bir ağrı kesicidir.

Majezik Adet Kanamasını Durdurur mu?

İlacın adet kanaması üzerine bilinen kanama durdurucu etkisi bulunmamaktadır ancak majezik tabletin içerisinde bulunan flurbiprofen etken maddesinin bazı çalışmalarda adet kanamasını azalttığı yönünde bilgiler bulunmaktadır. [1]A comparison of flurbiprofen, tranexamic acid, and a levonorgestrel-releasing intrauterine contraceptive device in the treatment of idiopathic menorrhagia – PubMed (nih.gov)

Dolayısıyla adet kanaması fazla olan hastalar bu kanamayı durdurmak için Majezik kullanmak yerine Kadın ve Doğum Hastalıkları bölümüne başvurmalıdırlar.

Dolorex’in Adet Kanamasına Etkisini Merak Ediyor musun?

Dolorex Adeti Keser mi? Söktürür mü?

Bu husus ile alakalı olarak aklınıza takılanları alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınız bekliyorum. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın