Lokalizasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Lokalizasyon Nedir?

Lokalizasyon, yerleşim manasında kullanılmakla beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Lokalizasyon Nedir?” üzerine 4 yorum

 1. Mrb annemin raporunda bu cikti doktor bagirsak kissi oldugunu soyledi tam olarak ilerlemis mi acaba cok korkuyoruz
  Çekum düzeyinde eksantrik duvar kalinlasmasi,lümende daralma ve periçekal lokalizasyonda 10-15mm boyutlarda degişen konglomere lenfadenopaliter izlenmiştir. çekum çevresinde periserozal yagli dokularda ödem ve enflamasyon izlenmistir (çekum Ca?). Olgunun kolonoskopik incelemesi onerilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Berivan Hanım. Öncelikle geçmiş olsun.
   İlerlemiş ya da ilerlememiş demek şu bilgilerle doğru olmayacaktır. Öncelikle bu lezyonların detaylı bir şekilde kameralı yöntemlerle incelenmesi gerekmektedir. Kolonoskopi yapıldıktan sonra doktorunuz size çok daha net bilgiler verecektir.

   Cevapla
   • Merhaba..2 Hafta kadar önce zorlayıcı bir dışkılama sonrası. Kolezet taşında, dışkıdan ayrı olarak, bir tatlı kaşığı kadar açık renkli, likit kan gördüm.Genel Cerrahi doktoruna el ve göz muayenesinin ardından Kolonoskopi,Gastroskopi(Mide endosk) ve kan testi yapıldı..Henüz doktoruma sonuç gösterme şansım olmadı.Ancak Kan testinde Direct Bilurbin 0.4 H(Ref 0.3), Total Bilurbin 1.51H (Ref 1.2) ve AFP 1.68 (Ref 1.3) olduğu mesajını aldım.Yine patoloji sonucu olarak hem kolonoskopide, hem gastroskopide “Çoklu Lokalizasyon) bilgisi mesajla geldi..En kısa sürede sonuçları doktoruma götüreceğim. Ancak bu sonuçlara nasıl bir anlam yüklemeliyim.Bir ön bilgi verebilir misiniz?Saygılarımla,Teşekkürler..

    Cevapla
 2. Mide de coklu lokalizasyon,kolonoskopide tek lokalizasyon ne anlama geliyor.rica etsem bilgi vetebilir misiniz

  Cevapla

Yorum yapın