Lokalizasyon Nedir?

3
7479

Lokalizasyon Nedir?

Lokalizasyon, yerleşim manasında kullanılmakla beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

3 Yorum

 1. Mrb annemin raporunda bu cikti doktor bagirsak kissi oldugunu soyledi tam olarak ilerlemis mi acaba cok korkuyoruz
  Çekum düzeyinde eksantrik duvar kalinlasmasi,lümende daralma ve periçekal lokalizasyonda 10-15mm boyutlarda degişen konglomere lenfadenopaliter izlenmiştir. çekum çevresinde periserozal yagli dokularda ödem ve enflamasyon izlenmistir (çekum Ca?). Olgunun kolonoskopik incelemesi onerilir.

  • Merhabalar Berivan Hanım. Öncelikle geçmiş olsun.
   İlerlemiş ya da ilerlememiş demek şu bilgilerle doğru olmayacaktır. Öncelikle bu lezyonların detaylı bir şekilde kameralı yöntemlerle incelenmesi gerekmektedir. Kolonoskopi yapıldıktan sonra doktorunuz size çok daha net bilgiler verecektir.

   • Merhaba..2 Hafta kadar önce zorlayıcı bir dışkılama sonrası. Kolezet taşında, dışkıdan ayrı olarak, bir tatlı kaşığı kadar açık renkli, likit kan gördüm.Genel Cerrahi doktoruna el ve göz muayenesinin ardından Kolonoskopi,Gastroskopi(Mide endosk) ve kan testi yapıldı..Henüz doktoruma sonuç gösterme şansım olmadı.Ancak Kan testinde Direct Bilurbin 0.4 H(Ref 0.3), Total Bilurbin 1.51H (Ref 1.2) ve AFP 1.68 (Ref 1.3) olduğu mesajını aldım.Yine patoloji sonucu olarak hem kolonoskopide, hem gastroskopide “Çoklu Lokalizasyon) bilgisi mesajla geldi..En kısa sürede sonuçları doktoruma götüreceğim. Ancak bu sonuçlara nasıl bir anlam yüklemeliyim.Bir ön bilgi verebilir misiniz?Saygılarımla,Teşekkürler..

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here