( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Lima Sendromu

Bireylerin kendisine zarar veren bir kişi ile bağ kurması durumlarına verilen isimlerden biridir. Kendisine zarar verilen kişiden kurban olarak bahsedeceğim. Lima Sendromu, zarar veren kişinin kurbanı ile arasında bağ gelişmesi durumudur. Bu bağ çoğu zaman kurbanla arasında empati kurması nedeniyle ortaya çıkar. Genel olarak yeterli seviyede tıbbi vaka ve çalışma bulunmuyor ancak bu durumun örneklerine sıkça rastlayabiliyoruz.

Yine bu durumun tam tersi olarak kurbanın zarar veren kişiyle bağ kurduğu bir hastalık olan Stockholm Sendromu ise bu tip bozuklukların bir diğeridir. Lima sendromuna sebep olan şeyler henüz bilinmese de genel olarak 1996 yılında yaşanan bir rehine krizinden köken aldığı biliniyor. Bu krizde bir rehinelerden birçoğu rehin alan kişilerle bağ geliştirmişti.

lima sendromu
Lima sendromu ile stockholm sendromu arasında çok yakın bir ilişki vardır.

Bağ kurmaktan neyi kastettiğimi merak ettiğinizi tahmin edebiliyorum. Buradaki bağdan kastım rehine ile rehin alan kişi arasında bir özdeşleşme, yerine koyma durumu olması, birbirilerine şefkat beslemeye başlamaları, isteklere karşı daha dikkatli olmaları gibi tanımlanabilir. Stockholm sendromu hakkında lima sendromuna oranla çok daha fazla sayıda çalışma mevcuttur ve lima sendromunun tanımı stockholm sendromu kadar net değildir. Lima sendromunun bazı özellikleri stockholm sendromu ile yakından ilişkilidir. Bu özellikler hakkında bilgi almak için aşağıdaki çalışmayı inceleyebilirsiniz:

‘Stockholm syndrome’: psychiatric diagnosis or urban myth? – Namnyak – 2008 – Acta Psychiatrica Scandinavica – Wiley Online Library

Son olarak son dönemlerde yaşanan bir lima sendromu vakası ise Hindistan’da görülmüştür. Bu görülen vakanın detaylarına ulaşmak ve birazdan magazin kısmını okumak için hemen buraya tıklayınız. Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazmanız halinde cevap vereceğim. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum yapın