Lima Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bireylerin kendisine zarar veren bir kişi ile bağ kurması durumlarına verilen isimlerden biridir. Kendisine zarar verilen kişiden kurban olarak bahsedeceğim. Lima Sendromu, zarar veren kişinin kurbanı ile arasında bağ gelişmesi durumudur. Bu bağ çoğu zaman kurbanla arasında empati kurması nedeniyle ortaya çıkar. Genel olarak yeterli seviyede tıbbi vaka ve çalışma bulunmuyor ancak bu durumun örneklerine sıkça rastlayabiliyoruz.

Yine bu durumun tam tersi olarak kurbanın zarar veren kişiyle bağ kurduğu bir hastalık olan Stockholm Sendromu ise bu tip bozuklukların bir diğeridir. Lima sendromuna sebep olan şeyler henüz bilinmese de genel olarak 1996 yılında yaşanan bir rehine krizinden köken aldığı biliniyor. Bu krizde bir rehinelerden birçoğu rehin alan kişilerle bağ geliştirmişti.

lima sendromu
Lima sendromu ile stockholm sendromu arasında çok yakın bir ilişki vardır.

Bağ kurmaktan neyi kastettiğimi merak ettiğinizi tahmin edebiliyorum. Buradaki bağdan kastım rehine ile rehin alan kişi arasında bir özdeşleşme, yerine koyma durumu olması, birbirilerine şefkat beslemeye başlamaları, isteklere karşı daha dikkatli olmaları gibi tanımlanabilir. Stockholm sendromu hakkında lima sendromuna oranla çok daha fazla sayıda çalışma mevcuttur ve lima sendromunun tanımı stockholm sendromu kadar net değildir. Lima sendromunun bazı özellikleri stockholm sendromu ile yakından ilişkilidir. Bu özellikler hakkında bilgi almak için aşağıdaki çalışmayı inceleyebilirsiniz:

‘Stockholm syndrome’: psychiatric diagnosis or urban myth? – Namnyak – 2008 – Acta Psychiatrica Scandinavica – Wiley Online Library

Son olarak son dönemlerde yaşanan bir lima sendromu vakası ise Hindistan’da görülmüştür. Bu görülen vakanın detaylarına ulaşmak ve birazdan magazin kısmını okumak için hemen buraya tıklayınız. Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazmanız halinde cevap vereceğim. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın