Stockholm Sendromu Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Stockholm Sendromu,1973 yılında İsveç’in Stockholm kentinde gerçekleşen esrarengiz bir olaydan adını almıştır.

İsveçli soyguncular KreditBanken isimli bankayı soymayı kafalarına koymuşlardır.Ancak herşey istendiği gibi gitmeyecektir.Soyguncuların etrafı polis tarafından kuşatılmıştır.

Soyguncular polisin bu hamlesine karşılık 4 kişiyi rehin alırlar.Polise karşı bu direniş 6 gün sürecektir.

6 gün boyunca rehin tutulan kadınların biri soyguncuya duygusal anlamda bağlanma yaşayacaktır.

Diğer rehineler ise şikayetçi olmamışlar ve soyguncular aleyhinde ifade vermemişlerdir.

Bir söylentiye göre ise aralarında para toplayıp soygunculara yardım etmişlerdir.

Kadın,bağlandığı soyguncu hapisten çıktığında nişanlısını terk ederek onunla evlenmiştir.

İşin uzmanları bu duruma Stockholm-Sendromu adını verdiler.Bu sendromu çok güzel özetleyen bu olay rehine-rehinci ilişkilerinde özellikle yurt dışında birçok kez daha yaşanmıştır.

Bir İnsan Neden Stockholm Sendromu Olur ?

Çocukluklarını sevgiden mahrum geçiren,sevilme ihtiyacı hisseden insanların daha sık başına gelen bu sendromda hastalar mutlu olabilmek için bedel ödemeleri gerektiğini düşünmekteler ve dışarıdan mantıksız olarak görülen işleri bu yüzden gerçekleştirmektedirler.

Stockholm Sendromu’ndan Kurtulmak Mümkün müdür ?

Hastalar bu hastalığı anlamsız buldukları ve kurtulmak istedikleri derece kurtulabilirler.Yani hasta kurtulmak istiyorsa öncelikle hasta olduğunun bilincinde olmalı ve kurtulmak istemelidir.

Unutulmamalıdır ki Stockholm Sendromu hastanın kaderi olmadığı gibi kederi de olmamalıdır.

Yararlandığım kaynaklar :


Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın