Lemierre Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Lemierre Sendromu Nedir?

Lemierre Sendromu, fusobacterium necroforum adı verilen bakterinin izole edildiği, gırtlak bölgesine yakın konumlanan, nadir görülen bir apse türüdür.

Lemierre Sendromu ile ilişkili görsel.
                                                          Lemierre Hastalığı ile ilişkili görsel.

Hastaların ilk şikayetleri genelde boğaz ağrısıdır. Boyun ve yüz bölgeleri şiş ve ödemlidir.  Juguler vende tromboz  görülebilmektedir. Ayırıcı tanıda kabakulak hastalığı atlanmamalıdır.

Lemierre hastalığının tanısı duruma göre kontrastlı veya kontrastsız MR ile konabilir. BT Anjiyografi ve venografi tanıyı doğrulamak amacıyla kullanılabilir.

Tanı konulur konulmaz anti koagülan ve anti platelet tedavileri derhal başlanmalıdır. Kültürler alınmalı ve bakterilere yönelik tedavide yapılmalıdır.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Lemierre Sendromu” üzerine bir yorum

  1. Bu hastalık yakın bir zamanda bir akrabamda görünmüştü kötü bir hastalık herkese allah acil şifalar versin

    Cevapla

Yorum yapın