Kontraktilite Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kontraktilite, kasılabilirlik, büzülebilirlik anlamında kullanılan tıbbi bir terimdir. Tıpta çoğu zaman vücutta bulunan çizgili ya da düz kasların kasılma yeteneğini ifade eder. Aynı zamanda kasılma esnasında uygulanabilir kuvvet değişiklikleri de kontraktilite kavramına girer.

kontraktilite nedir
Kontraktilite tıpta kasılma gücü anlamına gelir.

Hemen bir örnek vererek kontraktilite kavramına açıklık getirelim. Kalp kasının kontraktilitesi yüksektir dediğimiz zaman kalp kasınının kasılma gücü iyidir anlamı çıkmaktadır. Buna kardiyak kontraktilite adı da verilir. Semptaik sinir sisteminin aktivasyonu, bazı kimyasallar, ilaçlar ve hastalıklar kardiyak kontraktiliteyi değiştirir.

Kontraktilite aslında kasılma gücü gibi düşünülebilir. Kontraksiyon gücü manasına gelir. Kontraksiyon hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz.

Kontraksiyon Ne Demektir?

Merak ettiklerinizi ve konuyla ilgili sormak istediklerinizi alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 22 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın