Konsülte Etmek Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Konsülte Etmek Nedir?

Konsülte etmek, danışmak anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Şimdi bir örnek vererek konuyu açıklığa kavuşturmaya çalışalım. Bir hasta düşünelim. Dahiliye bölümü doktorlarına muayene olmaya gidiyor. Dahiliye doktorları muayene edip, tetkik ve tahlillerini yapıyorlar. Sonrasında şeker hastalığı tanısı koyuluyor.

Şeker hastalığı bildiğini gibi farklı organları etkileyebilen multi sistemik bir hastalık. Zaman geçtikçe gözü ve görmeyi de etkileyebiliyor. Şimdi dahiliye doktoru şeker hastalığı tanısı koydu. Buraya kadar herşey normal. Peki dahiliye doktoru kendi uzmanlık alanı olmayan göz ve görme de bir bozulmanın olup olmadığını nasıl anlayacak? İşte tamda bu noktada konsültasyon devreye giriyor. Hemen hastaya hastane sistemi üzerinden konsültasyon talebi oluşturuluyor ve göz doktoru hastayı muayene ediyor. Muayene bilgilerini dahiliye doktoruyla paylaşıyor. Dahiliye doktoru daha emin adımlarla muayenesine devam ediyor.

Bu örnekte dahiliye doktoru asıl muayeneyi yapan kişidir. Göz doktoru ise konsültan hekim konumundadır. Dahiliye doktoru göz doktoruna danışmıştır ve göz doktoru danışmanlık vermiştir. Farklı bir senaryoda bunun tam tersi olabilir.

Özetle konsültasyon hekimler arasında olan ve birbirine danışmanlık vermesi ya da istişare etmesi gibi düşünülebilir. Günümüzde acil serviste bile her gün onlarca, yüzlerce konsültasyon talebi iletilmektedir.

Yazımı burada bitiriyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 31 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Konsülte Etmek Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 3 yorum

    • Epikriz, hastanede yapılan işlemlerin bir çıktısı niteliğindedir ve hasta adına doldurulması zorunludur.

      Cevapla

Yorum yapın