Konsültasyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Konsültasyon Nedir?

Konsültasyon tıpta danışım manasında kullanılmaktadır. Tıp biliminde sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Konsültasyon teriminin tam olarak kavranabilmesi için hemen bir örnek verelim. Bu örneği verirken konsültan hekim, konsülte etmek ve konsültasyon gibi terimler üzerinde duracağım.

Bir hasta hayal edelim. Yemeklerden sonra veya tatlı yediği zaman rahatsız olması nedeniyle endokrinoloji bölümüne başvuruyor. Endokrinoloji bölümü doktoru hastanın muayenesini yapıyor. Tetkiklerine ve tahlilleri bakıyor. Muayenesini bitiriyor ve hastanın şeker hastası olduğunu tespit ediyor. Endokrinoloji uzman hekimi bir şeker hastasının görmesinin bozulup bozulmadığını göz doktoru gibi anlayamaz ve tespit edemez. Her branşın uzmanlığı farklıdır.

Bu durumda hayal ettiğimiz hastamızda şeker hastalığının göze vurup vurmadığını kim tespit edecek? Tabi ki göz doktoru. İşte tam bu noktada endokrinoloji uzman hekimi konsültan hekim olarak göz doktoruna danışacak. Göz doktoru hastayı muayene edecek ve bilgileri endokrinoloji uzmanı ile paylaşacak. Bu şekilde endokrinolog hastayı tüm hatlarıyla takip edebilecek. İşte bu eylemler bütününün adıdır konsültasyon. Burada göz doktoru konsültan hekim konumundadır. Endokrinolog ise hastayı konsülte etmiştir.

Özetle doktorların kendi aralarında hastanın durumunu istişare etmesi konsültasyonun temel mantığıdır. Bu terimi anlatmayı burada bitiyorum. Merak etiğiniz hususlar olursa alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın