Konsültasyon Tıp Dilinde Nedir?

Konsültasyon Nedir?

Konsültasyon tıpta danışım manasında kullanılmaktadır. Tıp biliminde sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Konsültasyon teriminin tam olarak kavranabilmesi için hemen bir örnek verelim. Bu örneği verirken konsültan hekim, konsülte etmek ve konsültasyon gibi terimler üzerinde duracağım.

Bir hasta hayal edelim. Yemeklerden sonra veya tatlı yediği zaman rahatsız olması nedeniyle endokrinoloji bölümüne başvuruyor. Endokrinoloji bölümü doktoru hastanın muayenesini yapıyor. Tetkiklerine ve tahlilleri bakıyor. Muayenesini bitiriyor ve hastanın şeker hastası olduğunu tespit ediyor. Endokrinoloji uzman hekimi bir şeker hastasının görmesinin bozulup bozulmadığını göz doktoru gibi anlayamaz ve tespit edemez. Her branşın uzmanlığı farklıdır.

Bu durumda hayal ettiğimiz hastamızda şeker hastalığının göze vurup vurmadığını kim tespit edecek? Tabi ki göz doktoru. İşte tam bu noktada endokrinoloji uzman hekimi konsültan hekim olarak göz doktoruna danışacak. Göz doktoru hastayı muayene edecek ve bilgileri endokrinoloji uzmanı ile paylaşacak. Bu şekilde endokrinolog hastayı tüm hatlarıyla takip edebilecek. İşte bu eylemler bütününün adıdır konsültasyon. Burada göz doktoru konsültan hekim konumundadır. Endokrinolog ise hastayı konsülte etmiştir.

Özetle doktorların kendi aralarında hastanın durumunu istişare etmesi konsültasyonun temel mantığıdır. Bu terimi anlatmayı burada bitiyorum. Merak etiğiniz hususlar olursa alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın