Konsolidasyon Nedir? Tıpta Konsolidasyon Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Konsolidasyon Nedir?

Konsolidasyon, akciğer grafisinde alveollerdeki hava boşluklarının yerini püy, sıvı veya hücrelerin alması sonucu oluşan görüntünün adıdır. Çekilen röntgen filmlerinde normal akciğer dokusundan oldukça farklı görünürler.

Konsolide alan olarak bilinen bu bölgeler bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi hafif ve sık görülen bazı hastalıklarda da görülebilmektedir.

Tıpta Konsolidasyon Ne Demek?

Konsolidasyon nedir tıp sektöründe sıkça karşımıza çıkan sorulardan bir tanesi. Pulmoner konsolidasyon akciğerdeki yapıların genellikle sıvı dolması sonucu yumuşaklaşması mekanizması ile oluşur. Konsolidasyon varlığında etkilenen bölgede aşağıdaki belirtilerin görülme olasılığı yüksektir:

 1. İnspirasyonda kısalma
 2. Akciğer seslerinde azalma ve değişim
 3. İnspiryumda çatlaklar
 4. Vokal rezonansta artış

Tüm bunlara ek olarak ekspiryumda da bir takım değişiklikler eşlik edecektir.

Konsolidasyon Neyi Gösterir?

Başta pnömoni(zatürre) olmak üzere olmak üzere birçok hastalığa işaret edebilir. Hangi hastalığın konsolidasyona neden olduğunun belirlenebilmesi için öncelikle hastanın detaylıca muayene edilmesi gerekir. Muayene sonrasında hastalık hakkında bilgi verilebilir.

Konsolidasyon Nedir? Tıpta Konsolidasyon Ne Demek?
Konsolidasyon nedir ile ilgili görsel

Bu kelimenin sertleşme, dokunun yumuşaklığını kaybetmesi, katılaşma anlamları da vardır.


Bana soru, öneriniz olması durumunda alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Konsolidasyon Nedir? Tıpta Konsolidasyon Ne Demek?” üzerine 31 yorum

  • Merhabalar Özgür Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapor sonucunuzu gönderirseniz bakalım.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 1. Merhaba, BT sonuç raporu sonrası herhangi bir tanı ve tedavi almadım, üstünde durulması gereken bir şey varmıdır? (Acil de omuz kırığı sebebiyle gittiğimde tesadüfen çekilen bt sonucudur)

  Akciğer parankim penceresinden yapılan değerlendirmede, sağ orta lob medial segmentte yamasal konsolidasyon ve çevresinde buzlu cam dansiteleri izlenmiştir. Travma öyküsü bulunan olguda kontüzyon açısından anamnez bulguları ile birlikte değerlendirilmesi uygun olacaktır. Ayrıca bilateral akciğerlerde mozaik atenüasyon ile uyumlu görünüm mevcuttur.

  Cevapla
 2. merhabalar sayın hocam size bir sorum olacaktı.Babama yakın zamanda bronskopi yapıldı.ve 2 tane sonuç kağıdı verdiler buna göre : birinci kağıtta:akciğer sağ lob ;endobronşial lezyon;bronkoskopik biopsi:skuamöz hücreli kornsinom. İkinci kağıtta ise ;bronş lavajı;2sıvı bazlı sitoloji;Malignite yönünden negatif yazıyor. Benim için yorumlarsanız sevinirim şansıma doktorumda izinde gösteremiyorum.Şimdiden teşekkür ederim…

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşegül Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlk kağıtta parça alınmış ve skuamoz hücreli karsinom tespit edilmiş. Bu bir kanser türüdür. Detaylı bilgiyi tetkik isteyen doktordan edinmelisiniz. İkinci kağıtta ise örnek alınmış ve kötü huylu bir şey tespit edilemediği yazıyor.

   Cevapla
 3. Merhaba değerli hocam bu babamın akciğer tomoğrafisi benim için kısa zamanda yorumlarsanız minnetar olurum. Sol akciğer alt lobu tama yakın dolduran konsolidasyon-kitle kompleksi izlendi. Pet ct önerilir. Sol akciğer alt llob bronşu obliteredir. Kemiklerde dejeneratif değişiklikler izlendi. Üst batından geçen kesitlerde sağ böbrek üst polde 3 cm çaplı hipodens lezyon izlendi.Kist olabilir. US ile korelasyonu önerilir

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşegül Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Akciğerin alt kısmında bir normal olmayan doku tespit edilmiş. Bunun ne olduğunun anlaşılması için tomografi istenmiş. Ayrıca ultrason ile de kistlerin görüntülenmesi önerilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim hocam.İlaç vermişti doktor şu an şikayetleri geçmiş eğer kötü birşey olsaydı özelleikle akciğerdeki şikayeti geçmezdi heralde diye düşünüyorum..

    Cevapla
    • Merhabalar.
     Şikayetlerinin geçmesi eğer altta yatan bir sorun varsa onun geçtiğini göstermeyebilir. Müsait zamanda size önerilen tetkikleri yaptırmanızı öneririm.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
   • Aorta,pulmoner konuş,her iki pulmoner arter çapı normal olarak izlenmektedir.
    Mediastinal genişlik olağandır.
    Kalp normal büyüklük ve konfigürasyon safir.perikardium norm kalinliktadir.
    Her iki akciğerin bronkovaskuler dağılımı normal sınırlarda izlenmiştir.pulmoner vasküler yapılar,ana ve segmental bronşlar normaldir
    Her iki akciğer bazal segmentlerde plevral kalınlaşmalar ve plevral efüzyon izlendi.
    Sağ akciğer alt lob segmentlerinde konsolidasyon amacı mevcut olup tedavi sonrası takip BT önerilir.
    Akciğer parankim alanlarında kitle varlığı görülmemiştir görülmemiştir.
    Sağ hemidiyafram yüksek yerleşimlidir.
    Torakolomber skolyoz spondiloz bulguları mevcuttur mevcuttur solda basit renal kortikal kist imajı izlendi izlendi. Hocam en kısa zamanda değerlendirebilirsiniz çok memnun olurum

    Cevapla
   • Sayın doktorum merhaba benim raporda sağ akciğer alt lobda milimetrik konsolidasyon alanları mevcut yazıyor ayrıca nefes darlığı ve hırıltılı öksürük var afedersiniz balgam çıkaramıyorum çok öksürüyorum 1senedirde çok kaşıntı var tüm vücutta banada yardımcı olurmusunuz teşekkürler

    Cevapla
 4. Hocam merhaba. Annemin meme ca diyabet ve ht öyküsü var. 3. metastaz oluştu. sağ meme opere. Plevral effüzyon mevcut. 2 defa torasentez yapıldı. 2. Sinde 700 ml sıvı çekildi ve hala sıvı olduğu söylendi.

  Sağ akciğer orta lob anterior ve üst lob anteriorda
  plevrada fokal kalınlaşmalar, plevrada çekintiler ve
  sekel tarzı bantlar mevcuttur. RT ye sekonder fibrotik
  değişiklikleri düşündürmüştür. Bu alanda subplevral
  yerleşimli 20×13 mm boyutlu kronik konsolidasyon
  alanı izlenmektedir. Benzer şekilde sekel değişiklikleri
  düşündürmüştür.
  Sol akciğer alt lob süperior segment-lingula inferior
  segment bileşkesinde en geniş aksiyel boyutu 64×49,5
  mm ölçülen konsolidasyon alanı izlenmiştir.

  Bu sıvı çekmeden önceki sonucu. Herceptin ilaç verilecek. Tümör lizis durumu olur mu? Kan değerleri normal crp yuksek ac dolayısı ile olduğunu düşünüyorum. Konsolidasyon alanları çok mu büyük lütfen yorum yapın.

  Cevapla
 5. Hocam merhaba akciğer kanseri sebebiyle 2 yıl once ameliyat olan babamın bt toraks raporunu paylasmak istiyorum
  Sonuç : sağ hilusta postop değişiklikler, peribronşial kalınlaşmalar, suture materyalleri ve konsolidasyon (rt ye sekonder?) alanı sağ hemidyafram yüksk, sağ akciğer de hacim kaybı ve mediastende sağa deviasyon

  Cevapla
  • Merhabalar Başak Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Radyoterapi sonrasında akciğer boşluklarına dolan sıvıların oluşturduğu görüntü konsolidasyon olarak gözlenmiş olabileceği söyleniyor.
   Bu raporun mutlaka onkoloji hekimi tarafından yorumlanması gerekir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dileirm.

   Cevapla
 6. Hocam iyi akşamlar
  Covid 20. Gün antikor sonucum
  IgM 3.84 pozitif
  IgG 54.80 pozitif
  Benim ne yapmam gerekiyor tedavim de bitti

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tedaviniz bittiyse ve muayene eden hekiminiz tarafından farklı bir tedavi başlanmadıysa bir şey yapmanıza gerek yoktur. Hali hazırda var olan şikayetlerinize yönelik yeni bir tedavi planlanabilir ancak ben sizin muayene bilgilerinize vakıf olmadan ne söylesem havada kalır. Önerim aile hekiminizle iletişime geçmenizdir. Aile hekiminiz size en net bilgiyi verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. TORAKS BT

  Toraks simetriktir.
  Kardiotorasik indeks fizyolojik sınırlardadır.
  Plevral effüzyon izlenmedi.​​​​​​Perikardiumda resesler içerisine uzanan milimetrik kalınlıkta effüzyon izlenmiştir
  Mediastinal-hiler patolojik boyutta lenf nodu izlenmedi.
  Ön mediastende yaş ile uyumlu timik rest izlendi
  Her iki apekste minimal sekel retiküler fibrozis izlenmiştir Sağ akciğer alt lob lateral posterior bazal segmentte yuvarlak biçimli periferik ağırlıklı konsolidasyonlar ve sol akciğerde alt lob superıor posterior lateral bazal segment lojunda yamasal konsolidasyon mevcuttur . Bu alanlara superpoze septal kalınlaşmalar görünüme eşlik etmektedir. Hocam ayın 5inde çekilen tomoğrafim bu şekildedir. Dün akciğer röntgeni çekildi ve temiz çıktı crp 1.7 ama benim sol göğüs agrım sırt agrım hala devam ediyor tedavilerim bitti normal midir

  Cevapla
  • Merhabalar Banu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Röntgeniniz temiz çıkmış olabilir ancak akciğerlerde henüz enfeksiyon bitmemiş olabilir. Ağrılarınız akciğerlerinizde enfeksiyon olduğu sürece normal kabul edilebilir. CRP değeri bildiğiniz gibi vücudun enfeksiyon göstergelerinden biridir. Eğer tetkikleriniz temiz çıktıysa ve doktorunuzun önerdiği tedavi bittiyse bir süre bekleyip kontrole gidebilirsiniz. CRP değerinizin de normal aralığına dönmesi gerekiyor.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Peki bu süre zarfında tutulumlar ilerler mi benim korkum bu yönde bugün 19. Gün tutulumlar gerilemeye ne zaman başlar

    Cevapla
    • Selamlar tekrar.
     Tutulumlar zamanla gerileyecektir ancak sizin muayene bilgilerinize vakıf olmadan ne söylesem havada kalacaktır. Net bir şeyler öğrenebilmek için sizi muayene eden hekime başvurmanız gerekmektedir.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 8. Merhaba, 15 gün önce covid geçirdim bugün tomografi cekildim tekrar sonucum bu ;
  TORAKS BT İnceleme tekniği:Toraks giriminden diafragma bitimine kadar aksiyal planda 1 mm kesit kalınlığı ile incelendi; görüntüler mediasten ve parankim penceresinde elde edildi Kalp boyutu ve şekli normaldir. Mediastinal ana vasküler yapılar açıktır ve normal çaptadır. Mediastinal kısa aksı 10 mm altında birkaç adet reaktif lenf nodu izlenmektedir. Trakea ve ana bronşlar patenttir. Segmenter bronş çapları normaldir. Her iki akciğerde alt loblarda daha belirgin olmak üzere periferal fokal buzlu cam dansiteleri ve eşlik eden hafif konsolide alanlar izlenmektedir.Kovid-19 pnömonisi açısından; klinik ve laboratuar değerlendirme, tedavi ve takip önerilir. Plevral boşlukta sıvı birikimi saptanmamıştır. Sonuç: Akciğer parankim bulgularının Kovid-19 pnömonisi açısından klinik ve laboratuar değerlendirme, tedavi ve takip önerilir. .rica etsem sonuc nasıl çıkmış önemli birşey varmı yardımcı olabilirmisiniz.

  Cevapla
  • Merhabalar Pelin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   BT sonucunuzda ciğerlerinizde virüslerin neden olduğu bir hastalık var mı yok mu diye emin olunamamış. Bunun için sizin şikayetlerinizin, tahlil ve tetkik sonuçlarınızın düzenli olarak takip edilmesi ve kovid açısından tekrar değerlendirilmesi önerilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Annemin görüntüleme raporunda toraks alt bölümlerden geçen kesitlerde sağ akciğer alt lob posterior bazal segmentde lökolize konsolidazyon izlenmiştir.sonucu ne anlama geliyor??

  Cevapla
 10. hocam bende ankilozan spondilit var akciğer tutulumu olduğu söylendi filmlerde buzlu cam görünümü çıkıyor sürekli son fil raporunda sağ akciğer üst lob posterior segmentte ve alt sol lob süperior segmentte ve sol akciğer alt lob süperior segmentten posterobazal segmenttte kadar uzanım gösteren hafif uzlu cam manzaraları izlendi erken dönem konsolidasyon ..tedavi önerilir diyor bunun açılımı nedir

  Cevapla
 11. Merhaba hocam annem tomografi cekindi bugun doktoru tedavi olmassan akciger kanseri olabilirsin demiş. Sonucunda paratrakear en büyüğü 7 mm boyutunda lenf modu izlenmiştir, sağ alt lobda en büyüğü 7 mm boyutunda bir kac adet nodül izlenmiştir , sol linguler segment ve sol alt lobda çekintiler izlenmiştir, bilateral alt lob posterobazal segmentlerde yer yer birleşmeye meyilli hipodens lezyonlar izlenmiştir. (Konsolidasyon ? ) şeklindedir. Annem 40 yaşında sigara kullanmıyor. Ama diş ağrıları yüzünden çok enfeksiyon kapmıştı ve antibiyotik kullanmıştı bol miktarda bunun bir etkisi olabilir mi ? Kanser olma riski nedir ? Yardımcı olur musunuz ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 12. Hocam akcigerden tomografi çekindim sonuçlarda şunlar yazıyor . Sağ akciğer orta lob medial segmentte içerisinde hava bronkogrami bulunan 20 mm çapında noduler formda konsolidasyon alanı izlenmiştir . Tanımlanan görünüm kaviter lezyon şüphesi de taşımaktadır . Klinik bulgularla birlikte değerlendirmesi ve yakın takibi ile birlikte gereklilik halinde histopatolojik ornekleme önerilir . Bilateral akciğer havalanmasi tabidir yazıyor yorumlarsaniz sevinirim yatış falan verirler mi

  Cevapla
 13. Abdurrahman bey çok teşekkür ederim. Şu an oturuyor ara ara tıkanmaları oluyor ama çok hafif (dipne) biz çoğu zaman farketmiyoruz bile anemisi var MCV değeri devamlı düşük en son göğüs hastalıkları uzmanına götürdüm aort damarında genişleme var dedi. Sonra eve gittim enabızdan annemin tüm aortasını kendi ilkel yöntemlerimle ölçtüm o zaman ki btler en son 2014’deki ölçümlerdi yani aradan 3 sene geçmiş ve en geniş 48mm lik çapa ulaştım asendan aortada hemen annemi acile götürdüm bt toraks anjiyo istedi doktor. Çekildi. Gene çapları ölçtüm 48 mm yani 3 sene içerisinde hiç büyüme gelişme olmamış size yazdığım gibi bir çok meslektaşınızla yazışıyorum Dr. Fikri bey var doktorsitesi. com dan kalp cerrahı sanırım dediki çapları mutlaka belirtmesi gerekirdi doktor istememiş olabilir bu sebeple çaplara odaklanmamış olabilir. Sen cdyi bana gönder ben ölçeyim birde dedi. Tabi bir hekimin ölçmesi ve bakış açısı farklı bende cdyi iso dosyası yaptım ve fikri beye yolladım 4 gün yandex üzerinden önce tabi fikri bey açabilir mi bilmiyorum. Zaten sağ tuş yapıp windows gezgini dediğin zaman bile açılıyor. Viewer.exe çalıştırması gerekiyor. Bakalım bence çok anormal geniş bir aortası yok ancak sık sık tıkanması anemiden olabilir.. psikolojik olabilir balgamı yutamaması olabilir enfeksiyon olabilir. (Avelox 400 mg verdik 10 gün) ya da 48mm lik aorta zaman zaman trekeaya bası yapıyor olabilir. Tabi bunların hepsi olasılık yaşılıkda olabilir.. Kasların zayıflamasıda olabilir kolay değil 76 yaşına girecek..

  Cevapla
 14. Annem 2013 ve 2014 senelerinde karnında peg yokken 3 kez aspirasyon pnömanisi yaşadı. 3 kez hastanede yatıp tedavi gördü pegten sonra bizim gözlemleyebildiğimiz bir ciğere birşey kaçırmadı. ama tabi disfaji var belki ufak ufak kaçırıyo olabilir. Bunlarda zamanla birikip konsalidasyon alanları oluşturur mu bilemiyoruz. Biz anevrizmadan şüpheleniyorduk ki bana göre aort damarında genişleme var.. Ama büyümüyor.. Tabi en doğru kararı siz verirsiniz. Rapor aynen şöyle (Not şu an annem iyi avelox 400 mg başladık iki gün sonra 10 günlük tedavisi bitiyor) Annem 76 yaşında demans hastası

  Mediastinal ana vasküler yapıların çapları , kalp kontür büyüklüğü normaldir.
  Arkus aorta ve toraksik aortada kalsifik aterom plakları izlendi
  Mediastinal ve her iki hiler bölgede kitle ya da lenfadenopati saptanmamıştır.
  Hemotraks lehine bulgu saptanmadı
  Pnömotoraks gözlenmedi.
  Sağ akciğer alt lobda konsolidasyon alanı izlenmiştir.
  Her iki akciğerde belirgin kitle ve aktif infiltrasyon alanı izlenmedi.
  Plevral kalınlaşma effüzyon izlenmedi
  Kemik yapılarda yaygın dejeneratif değişiklikler izlendi
  Dorsal Kifozda artış izlendi..

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun. Disfaji, yaşlı insanlarda sık görülen bir durumdur ve pnömoniye bağlı konsolidasyon artışı yapabilir. Annenizdeki durum disfajiden olabilir ama tabiki kesin ondan olacak diye bir durum yok. Başka sebeplerden de olabilir. Annenizin aort damarında genişlemeye ait izlenimi nasıl edindiniz bilmiyorum ama bana yazdığınız rapora göre annenizin damarlarında bir genişleme yok.

   Cevapla
 15. Sağlık raporunda bana böyle bir tanı yapılmış endişeleniyorum . Doktorum bana sigara izleri dedi.

  …Akciğer alanlarında pnömonik konsolidasyon, aktif spesifik lezyon veya kitle saptanmamıştır. Kemik yapılar ve yumuşak dokular normal olarak izlenmektedir….
  Kardiotorasik oran fizyolojik sınırlardadır Mediasten normal, trakea orta hattadır
  Her iki perihiler alanda bronkovasküler işaretlerde artış izlenmiştir
  Diafragma konturları düzgündür.
  Kostofrenik sinüsler açıktır
  .

  Cevapla
  • “Her iki perihiler alanda bronkovasküler işaretlerde artış izlenmiştir.” Bu ifadedeki belirtilen olayı sigara içmek yapabilir. zaten bunun dışında rapor sonucunuzda normal olmayan bir ifade yer almamaktadır.

   Cevapla

Yorum yapın