Konsolidasyon

8
25606

Konsolidasyon Nedir?

Konsolidasyon, akciğer grafisinde alveollerdeki hava boşluklarının yerini püy, sıvı veya hücrelerin alması sonucu oluşan görüntünün adıdır.

Konsolidasyon Neyi Gösterir?

Başta pnömoni(zatürre) olmak üzere olmak üzere birçok hastalığa işaret edebilir.

Konsolidasyon ile ilgili görsel

Bu kelimenin sertleşme, dokunun yumuşaklığını kaybetmesi, katılaşma anlamları da vardır.


Bana veya doktordanhaberler.com ekibine soru, öneriniz olması durumunda iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. Sağlık raporunda bana böyle bir tanı yapılmış endişeleniyorum . Doktorum bana sigara izleri dedi.

  …Akciğer alanlarında pnömonik konsolidasyon, aktif spesifik lezyon veya kitle saptanmamıştır. Kemik yapılar ve yumuşak dokular normal olarak izlenmektedir….
  Kardiotorasik oran fizyolojik sınırlardadır Mediasten normal, trakea orta hattadır
  Her iki perihiler alanda bronkovasküler işaretlerde artış izlenmiştir
  Diafragma konturları düzgündür.
  Kostofrenik sinüsler açıktır
  .

 2. Annem 2013 ve 2014 senelerinde karnında peg yokken 3 kez aspirasyon pnömanisi yaşadı. 3 kez hastanede yatıp tedavi gördü pegten sonra bizim gözlemleyebildiğimiz bir ciğere birşey kaçırmadı. ama tabi disfaji var belki ufak ufak kaçırıyo olabilir. Bunlarda zamanla birikip konsalidasyon alanları oluşturur mu bilemiyoruz. Biz anevrizmadan şüpheleniyorduk ki bana göre aort damarında genişleme var.. Ama büyümüyor.. Tabi en doğru kararı siz verirsiniz. Rapor aynen şöyle (Not şu an annem iyi avelox 400 mg başladık iki gün sonra 10 günlük tedavisi bitiyor) Annem 76 yaşında demans hastası

  Mediastinal ana vasküler yapıların çapları , kalp kontür büyüklüğü normaldir.
  Arkus aorta ve toraksik aortada kalsifik aterom plakları izlendi
  Mediastinal ve her iki hiler bölgede kitle ya da lenfadenopati saptanmamıştır.
  Hemotraks lehine bulgu saptanmadı
  Pnömotoraks gözlenmedi.
  Sağ akciğer alt lobda konsolidasyon alanı izlenmiştir.
  Her iki akciğerde belirgin kitle ve aktif infiltrasyon alanı izlenmedi.
  Plevral kalınlaşma effüzyon izlenmedi
  Kemik yapılarda yaygın dejeneratif değişiklikler izlendi
  Dorsal Kifozda artış izlendi..

  • Öncelikle geçmiş olsun. Disfaji, yaşlı insanlarda sık görülen bir durumdur ve pnömoniye bağlı konsolidasyon artışı yapabilir. Annenizdeki durum disfajiden olabilir ama tabiki kesin ondan olacak diye bir durum yok. Başka sebeplerden de olabilir. Annenizin aort damarında genişlemeye ait izlenimi nasıl edindiniz bilmiyorum ama bana yazdığınız rapora göre annenizin damarlarında bir genişleme yok.

 3. Abdurrahman bey çok teşekkür ederim. Şu an oturuyor ara ara tıkanmaları oluyor ama çok hafif (dipne) biz çoğu zaman farketmiyoruz bile anemisi var MCV değeri devamlı düşük en son göğüs hastalıkları uzmanına götürdüm aort damarında genişleme var dedi. Sonra eve gittim enabızdan annemin tüm aortasını kendi ilkel yöntemlerimle ölçtüm o zaman ki btler en son 2014’deki ölçümlerdi yani aradan 3 sene geçmiş ve en geniş 48mm lik çapa ulaştım asendan aortada hemen annemi acile götürdüm bt toraks anjiyo istedi doktor. Çekildi. Gene çapları ölçtüm 48 mm yani 3 sene içerisinde hiç büyüme gelişme olmamış size yazdığım gibi bir çok meslektaşınızla yazışıyorum Dr. Fikri bey var doktorsitesi. com dan kalp cerrahı sanırım dediki çapları mutlaka belirtmesi gerekirdi doktor istememiş olabilir bu sebeple çaplara odaklanmamış olabilir. Sen cdyi bana gönder ben ölçeyim birde dedi. Tabi bir hekimin ölçmesi ve bakış açısı farklı bende cdyi iso dosyası yaptım ve fikri beye yolladım 4 gün yandex üzerinden önce tabi fikri bey açabilir mi bilmiyorum. Zaten sağ tuş yapıp windows gezgini dediğin zaman bile açılıyor. Viewer.exe çalıştırması gerekiyor. Bakalım bence çok anormal geniş bir aortası yok ancak sık sık tıkanması anemiden olabilir.. psikolojik olabilir balgamı yutamaması olabilir enfeksiyon olabilir. (Avelox 400 mg verdik 10 gün) ya da 48mm lik aorta zaman zaman trekeaya bası yapıyor olabilir. Tabi bunların hepsi olasılık yaşılıkda olabilir.. Kasların zayıflamasıda olabilir kolay değil 76 yaşına girecek..

 4. Hocam akcigerden tomografi çekindim sonuçlarda şunlar yazıyor . Sağ akciğer orta lob medial segmentte içerisinde hava bronkogrami bulunan 20 mm çapında noduler formda konsolidasyon alanı izlenmiştir . Tanımlanan görünüm kaviter lezyon şüphesi de taşımaktadır . Klinik bulgularla birlikte değerlendirmesi ve yakın takibi ile birlikte gereklilik halinde histopatolojik ornekleme önerilir . Bilateral akciğer havalanmasi tabidir yazıyor yorumlarsaniz sevinirim yatış falan verirler mi

 5. Merhaba hocam annem tomografi cekindi bugun doktoru tedavi olmassan akciger kanseri olabilirsin demiş. Sonucunda paratrakear en büyüğü 7 mm boyutunda lenf modu izlenmiştir, sağ alt lobda en büyüğü 7 mm boyutunda bir kac adet nodül izlenmiştir , sol linguler segment ve sol alt lobda çekintiler izlenmiştir, bilateral alt lob posterobazal segmentlerde yer yer birleşmeye meyilli hipodens lezyonlar izlenmiştir. (Konsolidasyon ? ) şeklindedir. Annem 40 yaşında sigara kullanmıyor. Ama diş ağrıları yüzünden çok enfeksiyon kapmıştı ve antibiyotik kullanmıştı bol miktarda bunun bir etkisi olabilir mi ? Kanser olma riski nedir ? Yardımcı olur musunuz ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 6. hocam bende ankilozan spondilit var akciğer tutulumu olduğu söylendi filmlerde buzlu cam görünümü çıkıyor sürekli son fil raporunda sağ akciğer üst lob posterior segmentte ve alt sol lob süperior segmentte ve sol akciğer alt lob süperior segmentten posterobazal segmenttte kadar uzanım gösteren hafif uzlu cam manzaraları izlendi erken dönem konsolidasyon ..tedavi önerilir diyor bunun açılımı nedir

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here