Konglomere Lenfadenopati Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Konglomere Lenfadenopati, kelimesi hastaneden aldığımız raporlarda sıkça kullanılan bir ifadedir. Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

Bu ifadeyi kavrayabilmek için her iki terimin ayrı ayrı anlamlarına değinelim. Konglomere olmak , birleşmeye eğilimli, kümelenme eğilimi olan anlamına gelmektedir. Lenfadenopati ise lenf nodlarının kıvam, çap ve sayı açısından normal olmaması ya da normal halinden farklılaşması demektir.

Doğal olarak Konglomere Lenfadenopati ilgili bölgede belli bir bölgede toplanmış anormal özellikli lenf nodları olmasıdır.

Bu özellikteki lenf nodlarının tespit edilmesi birçok hastalığın göstergesi olabilmektedir. Ancak hangi hastalığın buna sebebiyet verdiğini belirlemek, doktorunuzun sizden istediği tatkik ve tahliller ile mümkün olabilmektedir.

Bu nodların tespit edildiği hastalarda klinik korelasyon önerilmektedir.

Klinik Korelasyon Önerilir ne anlama gelmektedir adlı yazımızı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Konglomere Lenfadenopati Nedir?” üzerine 3 yorum

 1. Sol aksillada toplam boyutu 22*6mm olan bazılarının hillusu secilen bazılarının seçilemeyen konglomere görünümünde lenf nodlari izlendi. Kontrol yüzeysel us ile lenf nodlarinin takibi önerilir
  Yazıyor hocam ben bunu anlayamadım yardımcı olur musunuz lütfen

  Cevapla
  • Merhabalar Özlem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Lenf nodlarının konglomere görünümünde olduğu belirtiliyor. Konglomere, bir araya gelmiş, kümelenmiş anlamına gelir. Bu durumda, lenf nodlarının birbirine yakın olduğu anlaşılmaktadır ancak neden ortaya çıktığı ve nasıl geçeceği gibi sorulara cevap verebilmek için hastanın muayene bilgilerine vakıf olmam gerekir. Bu nedenle mutlaka tetkiki isteyen hekiminize gidiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhabalar bugün rahim filimi çektirdim doktoruma 2 gün sonra randevum var göstericem yanlız 2 gün sabredemedigin için internette araştırıyorum lütfen aşağıda raporda yazanı bana yorumlarmısınız
  Sol tuba ampüller segmentte kendi üstüne gruplaşma konglomere görünüm sol tuba proksimal ampüller düzeyde fokal patolojik fusiform dilatasyon alanı distal ampüller infumdibuler segmentte fiyolojik sınırlar içinde dolgunluk nedemektir

  Teşekkürler

  Cevapla

Yorum yapın