Konglomere Lenfadenopati

1
5114

Konglomere Lenfadenopati Nedir?

Konglomere Lenfadenopati, kelimesi hastaneden aldığımız raporlarda sıkça kullanılan bir ifadedir. Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

konglomere lenfadenopati
Konglomere Lenafadenopatiyle ilişkili görsel.

Bu ifadeyi kavrayabilmek için her iki terimin ayrı ayrı anlamlarına değinelim. Konglomere, birleşmeye eğilimli, kümelenme eğilimi olan anlamına gelmektedir. Lenfadenopati ise lenf nodlarının kıvam, çap ve sayı açısından normal olmaması ya da normal halinden farklılaşması demektir.

Doğal olarak Konglomere Lenfadenopati ilgili bölgede belli bir bölgede toplanmış anormal özellikli lenf nodları olmasıdır.

Bu özellikteki lenf nodlarının tespit edilmesi birçok hastalığın göstergesi olabilmektedir. Ancak hangi hastalığın buna sebebiyet verdiğini belirlemek, doktorunuzun sizden istediği tatkik ve tahliller ile mümkün olabilmektedir.

Bu nodların tespit edildiği hastalarda klinik korelasyon önerilmektedir.

Klinik Korelasyon Önerilir ne anlama gelmektedir adlı yazımızı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Merhabalar bugün rahim filimi çektirdim doktoruma 2 gün sonra randevum var göstericem yanlız 2 gün sabredemedigin için internette araştırıyorum lütfen aşağıda raporda yazanı bana yorumlarmısınız
    Sol tuba ampüller segmentte kendi üstüne gruplaşma konglomere görünüm sol tuba proksimal ampüller düzeyde fokal patolojik fusiform dilatasyon alanı distal ampüller infumdibuler segmentte fiyolojik sınırlar içinde dolgunluk nedemektir

    Teşekkürler

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here