Konglomere Lenfadenopati

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Konglomere Lenfadenopati Nedir?

Konglomere Lenfadenopati, kelimesi hastaneden aldığımız raporlarda sıkça kullanılan bir ifadedir. Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

Bu ifadeyi kavrayabilmek için her iki terimin ayrı ayrı anlamlarına değinelim. Konglomere, birleşmeye eğilimli, kümelenme eğilimi olan anlamına gelmektedir. Lenfadenopati ise lenf nodlarının kıvam, çap ve sayı açısından normal olmaması ya da normal halinden farklılaşması demektir.

Doğal olarak Konglomere Lenfadenopati ilgili bölgede belli bir bölgede toplanmış anormal özellikli lenf nodları olmasıdır.

Bu özellikteki lenf nodlarının tespit edilmesi birçok hastalığın göstergesi olabilmektedir. Ancak hangi hastalığın buna sebebiyet verdiğini belirlemek, doktorunuzun sizden istediği tatkik ve tahliller ile mümkün olabilmektedir.

Bu nodların tespit edildiği hastalarda klinik korelasyon önerilmektedir.

Klinik Korelasyon Önerilir ne anlama gelmektedir adlı yazımızı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Konglomere Lenfadenopati” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar bugün rahim filimi çektirdim doktoruma 2 gün sonra randevum var göstericem yanlız 2 gün sabredemedigin için internette araştırıyorum lütfen aşağıda raporda yazanı bana yorumlarmısınız
    Sol tuba ampüller segmentte kendi üstüne gruplaşma konglomere görünüm sol tuba proksimal ampüller düzeyde fokal patolojik fusiform dilatasyon alanı distal ampüller infumdibuler segmentte fiyolojik sınırlar içinde dolgunluk nedemektir

    Teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın