( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Komplet Abortus Ne Demek?

Komplet Abortus Nedir?

Komplet Abortus, tıp biliminde rahim içerisinde gebeliğe ait yer alan bütün materyallerin rahimde ortaya çıkan kasılmalar sayesinde itilerek dışarı atılmasına verilen addır. Halk arasında “tam düşük” olarak bilinmektedir. Tam düşüğün gerçekleşebilmesi için fetüs, plasenta ve membranların hepsinin dışarı atılmış olması gerekmektedir. Bu durum sonrasında rahmin ağzı serviks bölgesi kapanmıştır. Kanama azalarak bitmiş ve ağrı kesilmiştir.

Genellikle erken haftasında olan gebelerde rahim içinde materyal az olduğu için bir anda komplet abortus gelişebilir. Güçlü rahim kasılmaları zaten hacim olarak az materyali kolayca dışarı atabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir.

komplet abortus
Komplet abortusta rahim içerisinde gebeliğe ait materyal kalmaz.

Gebelere komplet abortus tanısı koyulduktan sonra bir kadın doğum uzman hekimi tarafından ultrason ile uterus kontrol edilmelidir. Rahim içerisinde hiçbir materyal kalmadığına emin olunduğunda hiçbir müdahale yapılmasına gerek kalmayacaktır. Çoğu zaman bu teşhiste müdahale edilmez. Zaman geçtikçe gebenin kanaması azalır ve durma noktasına gelir. Bu hastalara bu abortustan sonra yatak istirahati verilerek dinlenilmesi sağlanılmalıdır. Bu yazıdan sonra “Abortus” başlıklı yazımı şiddetle okumanızı öneriyorum.

Bu konuyla ilgili olarak aklınıza takılan sorular varsa alt tarafta yer alan yorum kısmına yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Yorum yapın