Komplet Abortus Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Komplet Abortus Nedir?

Komplet Abortus, tıp biliminde rahim içerisinde gebeliğe ait yer alan bütün materyallerin rahimde ortaya çıkan kasılmalar sayesinde itilerek dışarı atılmasına verilen addır. Halk arasında “tam düşük” olarak bilinmektedir. Tam düşüğün gerçekleşebilmesi için fetüs, plasenta ve membranların hepsinin dışarı atılmış olması gerekmektedir. Bu durum sonrasında rahmin ağzı serviks bölgesi kapanmıştır. Kanama azalarak bitmiş ve ağrı kesilmiştir.

Genellikle erken haftasında olan gebelerde rahim içinde materyal az olduğu için bir anda komplet abortus gelişebilir. Güçlü rahim kasılmaları zaten hacim olarak az materyali kolayca dışarı atabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir.

komplet abortus
Komplet abortusta rahim içerisinde gebeliğe ait materyal kalmaz.

Gebelere komplet abortus tanısı koyulduktan sonra bir kadın doğum uzman hekimi tarafından ultrason ile uterus kontrol edilmelidir. Rahim içerisinde hiçbir materyal kalmadığına emin olunduğunda hiçbir müdahale yapılmasına gerek kalmayacaktır. Çoğu zaman bu teşhiste müdahale edilmez. Zaman geçtikçe gebenin kanaması azalır ve durma noktasına gelir. Bu hastalara bu abortustan sonra yatak istirahati verilerek dinlenilmesi sağlanılmalıdır. Bu yazıdan sonra “Abortus” başlıklı yazımı şiddetle okumanızı öneriyorum.

Bu konuyla ilgili olarak aklınıza takılan sorular varsa alt tarafta yer alan yorum kısmına yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın