Kol Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kol ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç kısa bilgi verelim. Eklemlerde ve sinir dokularında meydana gelen ağrılar, yapı itibariyle birçok rahatsızlığın tetiklenmesine ve farklı ana dalların incelediği hastalıkların ortaya çıkmasına neden olurlar.

Özellikle kol ağrılarında meydana gelen bu tip durumların, şikayet sonrası yapılan tahliller ve tetkikler sonucunda birçok farklı durum tarafından tetiklendiği görülmektedir. Nöroloji, fizik tedavi, ortopedi ve diğer birçok farklı tıp branşlarının ilgilenebileceği kol ağrısı için hangi bölüme gidilir sorusunun en en temel cevaplarına değinelim.

Kol ağrısı şikayeti için başvurulması gereken ilk bölüm aile hekimliği polikliniğidir. Aile hekimi önce detaylı bir muayene yapacak, hastalık geçmişini sorgulayacak, gerekirse tahlil ve tetkikler isteyecektir. Ardından hastayı hangi bölüme yönlendirileceği kararını verecektir.[/su_box]

Kol ağrısı için hangi doktora gidilir ve kol ağrısına hangi bölüm bakar gibi konularda aile hekimliğine gitmek istemeyen hastalar için olası diğer bölümler hakkında konuşalım. İşte o bölümler:

Kol Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir? 

Kol ağrısı için hangi branşa gidileceğini belirleyebilmek için en başta kol ağrısına neden olan faktörleri ya da altta yatan hastalıkları tespit etmemiz gereklidir. Eğer kol bölgesinde ağrıya sebep olan şey sinirsel bir durumsa yani sinirleri ilgilendiren bir hastalıksa başvurulması gereken bölüm nörolojidir. Bu noktada nöroloji bölümü hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı okumanızı öneriyorum.

kol agrisi icin hangi doktora gidilir
Kol ağrısı ile gelen hasta için kendi muayene ekranımdan bir görüntü. Örnek bir reçete ve muayene sonucunda fizik tedavi bölümüne yönlendirdiğim bir hastayı görmektesiniz.

Eğer kol ağrısına neden olan şey bir travmaysa gidilmesi gereken bölümler duruma göre ya ortopedi, nöroloji ya da fizik tedavidir. Ortopedi ve fizik tedavi bölümleri normalde birçok hastalığa ortak bir şekilde bakarlar ve daima ilişki içindedirler.

Sağ Kol Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Sağ kol ağrıları sol kol bölgesinde ortaya çıkan ağrılara göre daha iyi huyludur. Vücudun sol bölgesinde yer alan kalp gibi hayati organların varlığı sol kol ağrılarını daha önemli hale getirmektedir.

Dolayısıyla sağ kol ağrısı için ilk gidilmesi gereken bölüm aile hekimliğidir. Aile hekimliğine gitmek istemiyorsanız veya bir şekilde gidemiyorsanız başvurmanız gereken bölüm çoğu zaman fizik tedavi, nöroloji veya ortopedi bölümleridir. Bunun temel sebebi ise ağrıların yüksek olasılıkla yumuşak doku hasarı ya da kemikler kaynaklı olmasındandır.

Sol Kol Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Sol kol ağrıları sağ kol bölgesinde görülen ağrılardan daha tehlikeli olabilme potansiyeli taşımaktadır. Bunun temel sebebi önceki başlıkta da belirttiğim üzere kalbin sol tarafında yer alan hayati organların ağrılarının kola vurarak kendini göstermesi olasılığındandır.

Kalpta bilinmeyen bir hastalık olduğunda ağrı ortaya çıkacaktır. Kalp ağrıları kola, sırta ve göğse vurabilir. Doğal olarak sol kol bölgesinde oluşan bir ağrının ciddiye alınması gerekir.

Sol kol ağrıları için hangi bölüme gidilir sorunun cevabı fizik tedavi, ortopedi, nöroloji olabileceği gibi kardiyoloji bölümüne de başvurmayı gerektirebilir. Kardiyoloji bölümünde kalple ilgili çeşitli tetkik ve tahliller yapılarak bu ihtimaller dışlanacaktır.

Sizde kendi durumunuzu bana yorum bölümünden yazarsanız en doğru yönlendirmeyi yapmaya çalışacağım. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 16 Nisan 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 10 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kol Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 15 yorum

 1. s.a lemfome kanseri geçirdi,annem.Kollarından ışın tedavisi oldu.5.yıl geçti,kontrol oluyor.İzlenimleri iyi çıkıyor,kollarındaki ağrı ve güç kaybından şikayetçi.Bununla ilgili en iyi tedaviyi nasıl sağlarız.Teşekkür eederim.

  Cevapla
 2. sol kolumda dirseğimin iç kısmından elimin parmaklarına kadar ağrı var,hatta el tırnak kısmının üstünde ki etlerim çekiliyor gibi sızlama oluyor özellikle gece ağrısına uykumdan kaldırıyor ,uyandıktan sonra 5-10 dakika sızlıyor.ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
 3. Sol omuz da şiddetli ağrım var mr çekildim ödem var denildi ilaç kullandım geçmedi. Yaklaşık 8 ay oldu sol kaburgamda da ağrılar başladı bağlantılı oluru mu kaburga yanında şişlik var bastırınca acıyor hangi bölüme gitmeliyim yardımcı olursanız teşekkürler.

  Cevapla
  • Selamlar, öncelikle geçmiş olsun.
   Omzunuzdaki ağrı ile kaburgadaki ağrı bağlantılı olabilir az bir olasılık olsa da ancak muayene tmeden konuşmak olasılıktan öteye geçmeyecektir. Bu rahatsızlığınız için öncelikle dahiliye bölümüne gitmenizi öneririm. Hekiminiz uygun görürse farklı branşlara da yönlendirecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. son 1 haftadır sol kol içi sürekli üşüme hissi oluşuyor ama dokunduğumda sıcak bu his neden olabilir hangi bölüme gitmem gerek teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Talay Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu anlatmış olduğunuz sorununuzla ilgili ilk gitmeniz gereken bölüm Nöroloji bölümüdür.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. sag kolumda (dirseğin üstü) yaklasik 3 aydir devam eden siddetli ağrılar mevcut. Kolum sanki omzumdan cikmis gibi sanirim nedeni yaklasik 1 yildir masa basinda ders calismam. surekli sag kolum masanin ustunde test çözüyor veya not aliyordu. Günde en az 5-6 saat. Ders calisirken de agrilar baslamisti fakat ben gecer diye pek onemsemedim. Suan agrisi sag omzuma kadar vuruyor ve kolumun cok az kismi aktif çok zorlayamiyorum. Direkt fizik tedavi doktoruna mi gitmeliyim. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  Cevapla
 6. Hocam benim sağ kolum aylardır dirseklerden başlıyor bir sure sonra kolumu sallayıp agrisini citlatmazsam asla geçmez.Hangi bölüme gidebilirim?

  Cevapla
 7. Benim Sol kolum Çok Ağrıyor hatta Bazen morarıp Geri Düzeliyor Doktara gittin Ancak Hiç Bir şeyim Yokmuş Sizce Sebebi Nedir

  Cevapla
 8. Ellerim kollarim agriyor ve ellerim kasiliyor parmaklarim toplaniyor aşiri agri oluyor ayni zamanda bacaklarimda tutmuyor pek fazla hangi bolume gitmem gerek

  Cevapla
 9. Sol kolumda yaklaşık 1 aydır falan şiddetli bir ağrı var tam dirsek ile bilek arasında iç bölgesinde ve 2 parmağımi uyuşturu yor sanki genelde akşam lari gece yatarken şiddetle niyor gün içinde o kadar hissetmiyorum ama gece agridan uyuyamiyoru m ağrı kesici krem aldım ama fayda etmiyor bununla ilgili ne yapmalıyım yardimci olursanız çok mutlu olurum teşekkür ederim şimdiden

  Cevapla
  • Merhabalar Ferdi Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol kola vuran ağrılar diğer bölgelere oranla biraz daha tehlikeli sonuçları olabilen ağrılardır ancak hastane şartlarında detaylı inceleme ve muayene yapılmadan birşeyler söylemek mümkün olmayacaktır. Bu şikayetiniz için fizik tedavi bölümüne gidebilirsiniz. Bu tip ağrıların nedenleri oldukça farklı faktörlere bağlıdır doğal olarak yapacağınız en doğru şey fizik tedavi bölümüne giderek muayene olmaktır. Hekiminiz gerekli görürse kardiyoloji, nöroloji gibi bölümlere yönlendirebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. Sağ kolumda ağrılar oluyor özellikle son 3 hafta ağrılar giriyor bunun için hangi bölüme gitmek lazım ?
  Teşekkkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Ercan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol kolunuzda ortaya çıkan ağrıların sadece bir kas arısı mı yoksa altta yatan başka bir patolojik nedene bağlı ağrı olup olmadığının tespit edilmesi için öncelikle fizik tedavi bölümüne gidebilirsiniz. Daha sonra altta yatan nedenlere yönelik olarak hekiminiz gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Dilerseniz Fizik Tedavi Bölümü hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın