Kol Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

0
89

Kol Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir? Kim Bakar?

Kol ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç kisa bilgi verelim. Eklemlerde ve sinir dokularında meydana gelen ağrılar, yapı itibariyle birçok rahatsızlığın tetiklenmesine ve farklı ana dalların incelediği hastalıkların ortaya çıkmasına neden olurlar.

Özellikle kol ağrılarında meydana gelen bu tip vakalar, şikâyet sonrası yapılan tetkiklerde rahatsızlığı birçok farklı unsurun tetiklediğini ortaya koyuyor. Nörolojik araştırmalara da neden olan kol ağrısı, yalnızca Fizik Tedavi bölümünün değil, Nöroloji dalının da incelediği rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Kol agrisi icin hangi doktora gidilir
Kol ağrısı için hangi doktora gidilir ve kol ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Boyun omurları, diskler, kollara giden kas ve sinir dokuları, boyun kasları ve omurilikteki dengesiz ya da sağlıksız basınç, söz konusu kol ağrısı şikâyetlerine neden olmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Kol ağrısı için hangi bölüme gidilir?
  2. Kol ağrısına hangi bölümün doktoru bakar?
  3. Kol ağrısı hangi bölüme girer?
  4. Kol ağrısı için hangi branşa gidilir?
  5. Kol ağrısı ve uyuşması için hangi bölüme gidilmeli?
  6. Sağ ve sol kol ağrısı için Hangi bölüme doktora gidilmelidir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde kol ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Kol Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir? 

Nöroloji ve Fizik Tedavi bölümünün ortaklaşa incelediği rahatsızlıklardan olan kol ağrısının birçok nedeni olmakla birlikte, genel tetkiklere göz gezdirdiğimizde ortaya çıkan belli başlı bulguları saptayabiliyoruz. Söz konusu bulguları tetikleyen birçok farklı neden yine kendi dalı altında birçok farklı şikâyet ve hastalık doğurabiliyor.
• Sağlıksız yaşam,
• Ortopedik rahatsızlıklar,
• Romatizmal rahatsızlıklar,
• Eklem bölgelerinde meydana gelen sıkışıklıklar,
Kol ağrısı şikâyetlerine dair yapılan tetkiklerde en sık rastlanan bulguların başında gelmektedir.
Sağlıksız Yaşam
Gündelik ve iş hayatında (meslek gruplarına göre rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan durumlar tetiklenebilmektedir) kol ağrısı şikâyetlerine neden olacak sağlıksız yaşam, rahatsızlığın daha ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabiliyor. Özellikle hareketsiz bir tempoda çalışan meslek grubuna dâhil bireylerde saptanan omur ve disk sivrilmeleri, kola giden sinir ve kaslarda gerilmelere ve zaman içinde şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
Ortopedik Rahatsızlıklar
Doğuştan ya da sonradan meydana gelen ortopedikler rahatsızlıklar nedeniyle kısıtlanan hareket kabiliyeti, beraberinde nörolojik ya da ortopedik sorunların doğmasına neden olmaktadır.
Romatizmal Rahatsızlıklar
Özellikle romatoid artrit ve anklozan spondilit gibi önemli hastalıklar ile sonuçlanan romatizmal rahatsızlıklar, bağışıklık siteminin kendi hücreleri ile savaşması neticesiyle ortaya çıkmaktadır. Vücut eklemlerinde aşırı bir sertleşme, hareket kabiliyetini yitirme, özellikle sabah olmak üzere gün içinde kasılmalar meydana gelmektedir.
Eklem Bölgelerinde Meydana Gelen Sıkışmalar
Omurilikten çıkıp kola doğru giden sinirler bağ dokusu üzerinde sıkışma yaşar ve bu sıkışma nedeniyle el ve kollarda hareket kabiliyetini yitirme, kasılma, kuvvetsizlik ve aşırı ağrılar meydan gelir. Karpal Tünel Sendromu adı verilen ve özellikle üç parmağın uyuşmasına neden olan rahatsızlığa sıkça rastlanmaktadır.
Tüm bu bulgular ışığında kol ağrısı şikâyetlerinizde her ne kadar ortak bulgular saptanmışsa da, rahatsızlığın doğası gereği birçok farklı bölüme görünmeniz gerekebilir. Fizik Tedavi başta olmak üzere Nöroloji ve Ortopedi dalı da görüneceğiniz bölümler arasında yer alıyor.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazarak uzman ekibimizin cevaplanmasını bekleyebilirsiniz.

Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here