Kol Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

14
37380

Kol Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir? Kim Bakar?

Kol ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç kisa bilgi verelim. Eklemlerde ve sinir dokularında meydana gelen ağrılar, yapı itibariyle birçok rahatsızlığın tetiklenmesine ve farklı ana dalların incelediği hastalıkların ortaya çıkmasına neden olurlar.

Özellikle kol ağrılarında meydana gelen bu tip vakalar, şikâyet sonrası yapılan tetkiklerde rahatsızlığı birçok farklı unsurun tetiklediğini ortaya koyuyor. Nörolojik araştırmalara da neden olan kol ağrısı, yalnızca Fizik Tedavi bölümünün değil, Nöroloji dalının da incelediği rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Kol agrisi icin hangi doktora gidilir
Kol ağrısı için hangi doktora gidilir ve kol ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Boyun omurları, diskler, kollara giden kas ve sinir dokuları, boyun kasları ve omurilikteki dengesiz ya da sağlıksız basınç, söz konusu kol ağrısı şikâyetlerine neden olmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Kol ağrısı için hangi bölüme gidilir?
 2. Kol ağrısına hangi bölümün doktoru bakar?
 3. Kol ağrısı hangi bölüme girer?
 4. Kol ağrısı için hangi branşa gidilir?
 5. Kol ağrısı ve uyuşması için hangi bölüme gidilmeli?
 6. Sağ ve sol kol ağrısı için Hangi bölüme doktora gidilmelidir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde kol ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Kol Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir? 

Nöroloji ve Fizik Tedavi bölümünün ortaklaşa incelediği rahatsızlıklardan olan kol ağrısının birçok nedeni olmakla birlikte, genel tetkiklere göz gezdirdiğimizde ortaya çıkan belli başlı bulguları saptayabiliyoruz. Söz konusu bulguları tetikleyen birçok farklı neden yine kendi dalı altında birçok farklı şikâyet ve hastalık doğurabiliyor.
• Sağlıksız yaşam,
• Ortopedik rahatsızlıklar,
• Romatizmal rahatsızlıklar,
• Eklem bölgelerinde meydana gelen sıkışıklıklar,
Kol ağrısı şikâyetlerine dair yapılan tetkiklerde en sık rastlanan bulguların başında gelmektedir.

Sağlıksız Yaşam

Gündelik ve iş hayatında (meslek gruplarına göre rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan durumlar tetiklenebilmektedir) kol ağrısı şikâyetlerine neden olacak sağlıksız yaşam, rahatsızlığın daha ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabiliyor. Özellikle hareketsiz bir tempoda çalışan meslek grubuna dâhil bireylerde saptanan omur ve disk sivrilmeleri, kola giden sinir ve kaslarda gerilmelere ve zaman içinde şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Ortopedik Rahatsızlıklar

Doğuştan ya da sonradan meydana gelen ortopedikler rahatsızlıklar nedeniyle kısıtlanan hareket kabiliyeti, beraberinde nörolojik ya da ortopedik sorunların doğmasına neden olmaktadır.
Romatizmal Rahatsızlıklar

Özellikle romatoid artrit ve anklozan spondilit gibi önemli hastalıklar ile sonuçlanan romatizmal rahatsızlıklar, bağışıklık siteminin kendi hücreleri ile savaşması neticesiyle ortaya çıkmaktadır. Vücut eklemlerinde aşırı bir sertleşme, hareket kabiliyetini yitirme, özellikle sabah olmak üzere gün içinde kasılmalar meydana gelmektedir.

Eklem Bölgelerinde Meydana Gelen Sıkışmalar

Omurilikten çıkıp kola doğru giden sinirler bağ dokusu üzerinde sıkışma yaşar ve bu sıkışma nedeniyle el ve kollarda hareket kabiliyetini yitirme, kasılma, kuvvetsizlik ve aşırı ağrılar meydan gelir. Karpal Tünel Sendromu adı verilen ve özellikle üç parmağın uyuşmasına neden olan rahatsızlığa sıkça rastlanmaktadır.
Tüm bu bulgular ışığında kol ağrısı şikâyetlerinizde her ne kadar ortak bulgular saptanmışsa da, rahatsızlığın doğası gereği birçok farklı bölüme görünmeniz gerekebilir. Fizik Tedavi başta olmak üzere Nöroloji ve Ortopedi dalı da görüneceğiniz bölümler arasında yer alıyor.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazarak uzman ekibimizin cevaplanmasını bekleyebilirsiniz.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

14 Yorum

  • Merhabalar Ercan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol kolunuzda ortaya çıkan ağrıların sadece bir kas arısı mı yoksa altta yatan başka bir patolojik nedene bağlı ağrı olup olmadığının tespit edilmesi için öncelikle fizik tedavi bölümüne gidebilirsiniz. Daha sonra altta yatan nedenlere yönelik olarak hekiminiz gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Dilerseniz Fizik Tedavi Bölümü hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhabalar Ferdi Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol kola vuran ağrılar diğer bölgelere oranla biraz daha tehlikeli sonuçları olabilen ağrılardır ancak hastane şartlarında detaylı inceleme ve muayene yapılmadan birşeyler söylemek mümkün olmayacaktır. Bu şikayetiniz için fizik tedavi bölümüne gidebilirsiniz. Bu tip ağrıların nedenleri oldukça farklı faktörlere bağlıdır doğal olarak yapacağınız en doğru şey fizik tedavi bölümüne giderek muayene olmaktır. Hekiminiz gerekli görürse kardiyoloji, nöroloji gibi bölümlere yönlendirebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 1. Sol kolumda yaklaşık 1 aydır falan şiddetli bir ağrı var tam dirsek ile bilek arasında iç bölgesinde ve 2 parmağımi uyuşturu yor sanki genelde akşam lari gece yatarken şiddetle niyor gün içinde o kadar hissetmiyorum ama gece agridan uyuyamiyoru m ağrı kesici krem aldım ama fayda etmiyor bununla ilgili ne yapmalıyım yardimci olursanız çok mutlu olurum teşekkür ederim şimdiden

 2. sag kolumda (dirseğin üstü) yaklasik 3 aydir devam eden siddetli ağrılar mevcut. Kolum sanki omzumdan cikmis gibi sanirim nedeni yaklasik 1 yildir masa basinda ders calismam. surekli sag kolum masanin ustunde test çözüyor veya not aliyordu. Günde en az 5-6 saat. Ders calisirken de agrilar baslamisti fakat ben gecer diye pek onemsemedim. Suan agrisi sag omzuma kadar vuruyor ve kolumun cok az kismi aktif çok zorlayamiyorum. Direkt fizik tedavi doktoruna mi gitmeliyim. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  • Merhabalar Talay Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu anlatmış olduğunuz sorununuzla ilgili ilk gitmeniz gereken bölüm Nöroloji bölümüdür.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 3. Sol omuz da şiddetli ağrım var mr çekildim ödem var denildi ilaç kullandım geçmedi. Yaklaşık 8 ay oldu sol kaburgamda da ağrılar başladı bağlantılı oluru mu kaburga yanında şişlik var bastırınca acıyor hangi bölüme gitmeliyim yardımcı olursanız teşekkürler.

  • Selamlar, öncelikle geçmiş olsun.
   Omzunuzdaki ağrı ile kaburgadaki ağrı bağlantılı olabilir az bir olasılık olsa da ancak muayene tmeden konuşmak olasılıktan öteye geçmeyecektir. Bu rahatsızlığınız için öncelikle dahiliye bölümüne gitmenizi öneririm. Hekiminiz uygun görürse farklı branşlara da yönlendirecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 4. sol kolumda dirseğimin iç kısmından elimin parmaklarına kadar ağrı var,hatta el tırnak kısmının üstünde ki etlerim çekiliyor gibi sızlama oluyor özellikle gece ağrısına uykumdan kaldırıyor ,uyandıktan sonra 5-10 dakika sızlıyor.ne yapmam gerekiyor.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here