Klüver Bucy Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Klüver Bucy Sendromu Nedir?

Klüver Bucy Sendromu, nörolojik bozukluklar neticesinde ortaya çıkan ve oldukça nadir görülen bir hastalıktır. Tıp dünyasında bilateral temporal lob bozukluğu olarak bilinir. Heinrich Klüver ve Paul Bucy 1930 yılında maymun üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda bu hastalığı tanımlarlar. Hastalığın insanlarda tanımlanması Terzian ve G.D. Ore tarafından 1955 yılında gerçekleşir. Bilateral temporal yaralanmalar bu hastalığa yakalanan bireylerde sıkça görülmektedir. Her yaşta ortaya çıkabilir ancak en sık çocuklarda görülür. Etkilenen bireyler hafıza kaybı ve bazı cinsel anormal davranışlar sergileyebilirler.

kluver bucy sendromu nedir
Klüver Bucy Sendromu ile ilişkili gliom’un görüntüsü.

Belirtileri

Klüver Bucy Sendromu belirtileri şunlardır:

 1. Görsel bilgileri işlemede yetersizlikler ya da görsel agnozi
 2. Çok fazla sözlü tepkiler
 3. Hipermetamorfoz
 4. Korku ya da öfke olmaksızın oluşan tepkisizlik durumu
 5. Cinsel davranış değişiklikleri

Bu belirtiler ve bulgular kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Bazı semptomlar yaşa bağlı olarak ta değişebilir. Çocuklarda yetişkinlere göre daha belirgin olan semptomlar şunlardır:

 1. Genital organların kendiliğinden uyarılması ve hiperoralite
 2. Bilişsel ve duysal yetersizlikler
 3. Konvülsiyonlar ve nöbetler
 4. Dikkat dağılmasıNedenleri

Klüver Bucy Sendromu progresif nöroojik hastalıkların ve  bilateral temporal lob ile ilgili bozuklukların bir sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Serebral bölgenin atrofiye uğramasına neden olabilen aşağıdaki hastalıklar Klüver Bucy Sendromu nedenleri arasındadır:

 • Alzheimer hastalığı
 • Pick hastalığı
 • Herpes simleks ensefaliti
 • Hipoglisemi
 • Tüberküloz
 • Akut sporadik porfiria
 • Huntington hastalığı
 • Juvenil nöronal lipofukinozis
 • Toksoplazmozis
 • Epilepsi
 • Beyin hasarı
 • Menenjit
 • Primer serebral whipple hastalığı
 • Şigellozis

Tanısı

Nedenleri geniş spektrumda ve farklı farklı olabileceğinden ötürü Klüver Bucy Sendromu tanısı hastadan hastaya değişiklik gösterecektir. Manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, elisa, pcr ve bos analizi teşhiste oldukça yardımcıdır.


Tedavisi

Klüver Bucy Sendromu tedavisi henüz olmayan bir hastalıktır. Şu an uygulanan tedavi mekanizması ortaya çıkmış olan semptomların yok edilmesi veya kontrol alınmasına dayanır.  Tedavi için öncelikle KBS ‘nun gelişim sebebi belirlenmelidir. SSRI grubu ilaçlar ile bazı psikiyatrik belirtiler yok edilmeye çalışılır. Anormal davranışsal sorunları ortadan kaldırmak amacıyla haloperidol ve kolinerjik reseptör blokerleri kullanılmaktadır. Karbamazepin ve luprolidler cinsel aktivitenin normal seyrine döndürülmesi için reçete edilebilir. Bu ilaçların birçok yan etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla mutlaka hekiminizin muayenesi sonrasında almalı ve kontrol altında tutulmalısınız. Klüver Bucy Sendromu hayatı tehdit eden bir hastalıktır ancak erken dönemde uygulana yeterli tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilir.

[su_box title=”Klüver Bucy Sendromu Mail Grubu” box_color=”#6fe767″]Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Klüver Bucy Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”kluverbucysendromu”][/su_box]

[su_accordion][su_spoiler title=”Görsel Kaynakları” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

 1. http://www.neurology.org/content/63/1/184/F1.large.jpg

[/su_spoiler] [/su_accordion]Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

[su_button url=”//plus.google.com/share?url=//doktordanhaberler.com/kluver-bucy-sendromu/” target=”blank” style=”flat” background=”#e91f34″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” desc=”Hemen Buraya Tıklayarak Google Plus Profilinizde Paylaşın.”]Gönderiyi Paylaşarak Bilginin Yayılmasına Öncülük Edin ![/su_button]

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın