Kırmızı Reçete Kimlere Verilir?

5
8751

Kırmızı Reçete Kimlere Verilir?

Kırmızı Reçete Kimlere Verilir isimli konumuza geçmeden önce kırmızı reçeteden bahsedelim. Kırmızı reçete, uyuşturucu ilaçlar için kullanılan reçete çeşidi manasında kullanılmaktadır.

kirmizi recete
kirmizi recete ile ilişkili görsel.

Hangi ilaçların kırmızı reçete kullanılarak alınacağını Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. Sağlık Bakanlığı kırmızı reçeteyi, kötü niyetli kişilerin eline geçen bağımlılık yapıcı ilaçların kullanımı engellemek amacıyla oluşturmuştur.

Kırmızı reçete çok ağır düzeylerde psikiyatrik hastalıkları olanlarda, ileri düzey kanser hastalarında ve bazı sık görülen hastalıkların ağırlaşmış formlarında, yarar sağlanılacağı düşünülürse verilmektedir.

Kırmızı Reçetenin Verildiği Hastalıklar Nasıl Belirleniyor?

Bazı ilaçların kırmızı reçete ile verilmesinin sebebi genel olarak çok ağır hastalıklarda kullanılması değil yan etkilerinin çok ağır olması ya da bağımlılık yapıcı bir maddeler içermesindendir. Kırmızı reçetenin hangi hekimler tarafından, hangi hastanelerde, hangi şartlar altında yazılacağı ve hangi ilaçların kırmızı reçete ile verildiğini anlatan yazılarıma alttaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Reçete İle Verilen İlaçlar Nelerdir?

Kırmızı Reçete İlaçları Kimler Yazabilir?

Kırmızı Reçete Nedir?


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

5 Yorum

 1. Salam doktor ben dil alti tablet istiyorum buperphone be 2 tabletin uzerine B2 yazilir bakida yasayıram buranın doktorları bilmir o nedi ben nasil elde ede bilerem tableti lutfen yardimci olun bana

  • Merhaba İlkin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kırmızı reçeteli ilaçları kendi isteğiniz doğrultusunda alamazsınız. Öncelikle hastalığınız için uzman bir hekime muayene olmalısınız. Uzman hekim gerek görürse kırmızı reçeteli ilacı size reçete edecektir. Ancak Azerbaycan için bu ilaçların alınma prosedürlerini bilmemekteyim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Hocam merhaba ben üniversite sınavına hazirlaniyorum ve ders konusunda dikkat eksikliğin ve konstrasyon sorunum var Concetra adlı bir ilaç buldum ve bunu nasıl almalıyım?

 3. EFENDİM PROSTAT KANSERİ AMELİYATI OLDUM.BELİMDEKİ AĞRI İÇİN ONKOLOJİ DOKTORU BANA OXOPANE VE CONTRAMAL AĞRI KESİCİ VERDİLER.
  BEN 73 YAŞINDAYIM.ONKOLOJİ BİRİMLERİ İSE EVİME ÇOK UZAK MUTLAK SURETTE TAKSİ İLE GİTMEK ZORUNDAYIM VE BANA EN AZ 20 TL.YE MAL OLUYOR.AYRICA 15 TL EN YAKIN ÖZEL HASTANE ALIYOR.DEVLET İN KESTİĞİ HARİÇ.
  ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ÖNEMLİ KONU : BANA AİLE HEKİMİ ELİMDE UZMAN DOKTORUN VERDİĞİ REÇETELERİM VAR. AİLE HEKİMİMİZ BU İLAÇLARIMI YAZMAK ZORUNDAMIDIR.SAYGIMARIMLA

 4. Doktor bey bende küçüklükten beri dikkat dağınıklığı ve aşırı yorgunluk var ve hayatımı ciddi derecede zorlaştırıyor, ne zaman psikiyatriste gitsem antidepresan yazıyorlar ve hiç bir etkisi olmuyor. Bazı doktorlara antidepressanların ters etki yaptığını söylesem bile dikkat dağınıklığına etkisi olan ilaçları yazmıyıp sedatif ve anksiyete ilaçları yazıyorlar, ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here