Kırmızı Reçete Kimlere Verilir?

2
5764

Kırmızı Reçete Kimlere Verilir?

Kırmızı Reçete Kimlere Verilir isimli konumuza geçmeden önce kırmızı reçeteden bahsedelim. Kırmızı reçete, uyuşturucu ilaçlar için kullanılan reçete çeşidi manasında kullanılmaktadır.

kirmizi recete
kirmizi recete ile ilişkili görsel.

Hangi ilaçların kırmızı reçete kullanılarak alınacağını Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. Sağlık Bakanlığı kırmızı reçeteyi, kötü niyetli kişilerin eline geçen bağımlılık yapıcı ilaçların kullanımı engellemek amacıyla oluşturmuştur.

Kırmızı reçete çok ağır düzeylerde psikiyatrik hastalıkları olanlarda, ileri düzey kanser hastalarında ve bazı sık görülen hastalıkların ağırlaşmış formlarında, yarar sağlanılacağı düşünülürse verilmektedir.

Kırmızı Reçetenin Verildiği Hastalıklar Nasıl Belirleniyor?

Bazı ilaçların kırmızı reçete ile verilmesinin sebebi genel olarak çok ağır hastalıklarda kullanılması değil yan etkilerinin çok ağır olması ya da bağımlılık yapıcı bir maddeler içermesindendir. Kırmızı reçetenin hangi hekimler tarafından, hangi hastanelerde, hangi şartlar altında yazılacağı ve hangi ilaçların kırmızı reçete ile verildiğini anlatan yazılarıma alttaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Reçete İle Verilen İlaçlar Nelerdir?

Kırmızı Reçete İlaçları Kimler Yazabilir?

Kırmızı Reçete Nedir?


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

2 Yorum

  1. Salam doktor ben dil alti tablet istiyorum buperphone be 2 tabletin uzerine B2 yazilir bakida yasayıram buranın doktorları bilmir o nedi ben nasil elde ede bilerem tableti lutfen yardimci olun bana

    • Merhaba İlkin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
      Kırmızı reçeteli ilaçları kendi isteğiniz doğrultusunda alamazsınız. Öncelikle hastalığınız için uzman bir hekime muayene olmalısınız. Uzman hekim gerek görürse kırmızı reçeteli ilacı size reçete edecektir. Ancak Azerbaycan için bu ilaçların alınma prosedürlerini bilmemekteyim.
      Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here