Kemozis Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kemozis Nedir? Ne Demektir?

Kemozis, sıklıkla konjuktivada ortaya çıkan tıbbi bir tablodur. Göz kapaklarında ve göz yüzeyinde şişmeler görülür. Geçirgenlik seviyeleri bozulmuş olan kılcal damalardan eksuda adı verilen sıvıların sızıp birikmesi sonucunda ödem oluşur ve şişlik görülür. Nonspesifik bir belirtidir.

kemozis nedir
Kemozis nedir ile ilişkili görsel. Şekilde bir kemozis örneği görmektesiniz.

Kemozis Nedenleri Nelerdir?

Sıklıka alerjik ve viral enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkar. Bunu dışında karşımıza çıkan kemozis nedenlerini şu şekilde sıralarız:

  1. Süperior vena kava tıkanıklığı
  2. Hipertiroidizm
  3. Papilödem
  4. Baş ağrısı
  5. Anjiyoödem
  6. Akut glokom
  7. Panoftalmi
  8. Orbital selülit
  9. Ürtiker
  10. Rabdomiyosarkom

Kemozis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kemozis tedavisi altta yatan patolojik durumun tedavi edilmesine bağlıdır. Tedavi sonrasında bu talo gerileme gösterir.

Konu yakın gelecekte güncellenecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın