Kaşeksi Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kaşeksi Nedir?

Kaşeksi, erimişlik, cılızlık manasında kullanılmakla beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Temel olarak kaşeksi ortaya çıktığında bir bitkinlik düşkünlük durumu görülür. Bu kişilerde yorgunluk halsizlik, kilo kaybı ve kas kaybı eşlik edebilir. Bu durumun olduğu kişilerde kaşektik görünüm kendini belli eder. Hemen terimi kavramanız açısından görseli inceleyiniz.

kaşeksi ne demek tıp
Kaşkesi ortaya çıkmadan önce ve sonrası.

Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi hemen yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kaşeksi Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın