Kaburga Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kaburga Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kaburga kemiği ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. İç organlarda meydana gelen fonksiyon kaybından şüpheli bir hastalığa, mide rahatsızlıklarından hazımsızlığa kadar çok geniş bir etken çemberine sahip olan kaburga kemiği ağrısı, altında yatan temel faktörlere bağlı olarak çeşitli türlere ayrılmaktadır. Ağrının şekli; türü, kaynağı, bir hastalığa bağlı olup olmadığı ve hastanın kriterlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebildiği gibi ortak bulgulara rastlamak da mümkündür.

kaburga kemigi agrisina hangi bolum bakar
Kaburga kemiği ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Herhangi bir nedene ya da hastalığa bağlı olmaksızın anatomik yapı bozukluğu nedeniyle de ortaya çıkabilen kaburga kemiği ağrısı, farklı yaş gruplarından kadın ve erkeklerde saptanmasının yanı sıra genellikle iç organlarla alakalı hastalıklara bağlı olarak küçük yaşta çocuklarda da görülebilir. Bu tür ağrıların kaynağında yatan hastalıklar kendi içinde de farklılık gösterebileceği gibi, ortaya koyduğu ağrının şiddeti ve sürekliliği metabolizma ile alakalıdır.

Kaburga Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Travmatolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan kaburga kemiği ağrısı, gerekli kontrol ve tedavilerin yapılmaması durumunda kaburga bölgesinde sivrilmelere, kemik kaymalarına ve zamanla şekil bozukluklarına yol açmaktadır. Hastanın yaş, sağlık durumu, anatomik yapısı ve maruz kaldığı ağrının türüne göre bu süreç farklılık gösterebilmektedir. Peki, yaygın olarak ortaya çıkan kaburga kemiği ağrısı şikâyetlerinin en bilinen nedenleri nelerdir?

  • İç organlarda meydana gelen herhangi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Özellikle kalp ve damar hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların en yaygın belirtileri arasında göğüs ağrısı ve kaburga kemiği ağrısı yer alır.
  • Herhangi bir dış etken ya da travmatolojik bir vaka nedeniyle ortaya çıkan yapı bozuklukları kaburga kemiği ağrısı ve ihmal durumunda yapı bozukluklarına yol açar.
  • Romatoid Artrit gibi eklemleri ve kemikleri doğrudan etkileyen riskli hastalıklar şiddetli kaburga kemiği ağrısı gibi sonuçlar doğurur.
  • İç organlarda meydana gelen fonksiyon kayıpları ve bu değişkenlerin yanı sıra eklem bölgelerinde yaşanan doku zedelenmeleri ağrının temelinde yatan faktörler arasında sayılabilir. Boyun ya da kollardaki ağrılar kaburga kemiği ağrısına neden olabilir.
  • Tüberküloz ve zatürre gibi hastalıkların en belirgin özelliklerinden biri de kaburga kemiği ağrısıdır.

Kaburga Kemiği Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Ağrının kaynağında yatan nedeni kişisel bilgileriniz doğrultusunda çözmeden başvurmanız gereken bölüm Göğüs Cerrahisi bölümüdür. Hastalığın kaynağında yatan nedene ve türüne bağlı olarak (sindirim sistemi kaynaklı bir sorun) Göğüs Cerrahisi uzmanı sizi Gastroenteroloji bölümüne sevk edebilir. Sorunun teşhis edilmesinin ardından bölümler ortak bir tedavi yürütebilirler. Tedavi sürecinin daha sağlıklı ve kısa zamanda çözülmesi adına varsa eğer ağrıya neden olan dış etkenleri ya da şüphe duyduğunuz olası hastalıkları uzman doktorunuzla paylaşmanızda fayda var.


Kaburga kemiği ağrısı için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz.Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Kaburga Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın