İntraartiküler Mesafede Sıvı Artışı

0
1370

İntraartiküler Mesafede Sıvı Artışı Nedir?

İntraartiküler Mesafede Sıvı Artışı, son zamanlarda internet ortamında sıkça aranan ifadelerden bir tanesi. Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

İntraartikuler mesafede sivi artisi ile ilgili görsel.

Genelde diz için çekilen grafilerin rapor bölümünde geçen bu ifadenin birebir Türkçe karşılığı eklem içinde olması gerekenden fazla sıvı olmasıdır.

Bu fizyolojik olmayan duruma birçok hastalık sebebiyet verebilmektedir.

rapor örnegidir.

Eklem içerisinde olması gerekenden fazla miktarlarda sıvı birikimine hangi hastalığın sebep olduğunun tespit edilebilmesi için en yakın ortopedi uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Dizde Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Fikir yürütecek olursak akla gelen nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Dizin kıkırdak yapısında ortaya çıkan bir patoloji sonrası sıvı emilim mekanizmaları bozularak sıvının orada birikmesine sebebiyet vermiş olabilir.
  • Ortaya çıkan bir enfeksiyon neticesinde ilgili bölgede sıvı birikimi olmuş olabilir.
  • Bazı romatizmal hastalıklar eklemi tuttuğunda ortaya çıkabilir.
  • Altta yatan herhangi bir hastalık olmaksızın fazla aktif olarak kullanılan bir dizde de benzer sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

İntraartiküler Sıvı Birikimi Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Dizinde sıvı olan hastalar merdiven inip çıkarken dikkat etmeli, tuvalet ihtiyacı durumlarında klozet kullanmayı tercih etmeli, obeziteye sürüklenen bir yaşam biçiminden kaçmalı, uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalıdır. Tüm bu önerilerden önce mutlaka ama mutlaka bir ortopedi uzmanına görünmelidir.

İntraartiküler Sıvı Nasıl Tedavi Edilir?

intrartikuler sivi birikimi tedavisi ile ilgili görsel.

Bu hastalar mutlaka vücut kitle indeksini normal değerlere çekmelidir.Sıvı tedavi edilirken  öncelikle fizik tedavi yardımıyla düzeltilmeye çalışılır.Daha sonra soğuk kompres gibi uygulamalar, dizde artikülosentez işleminin yapılması ve son olarak cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir.

Farklı bir uzmandan ya da aile hekiminizden böyle bir rapor size verildiğinde yapmanız gereken ilk şey bir ortopedi uzmanına görünmektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here