İnsülinoma

4
981

İnsülinoma Nedir?

İnsülinoma, yüzde 90 olasılıkla iyi huylu olan pankreasın en sık görülen tümörüne verilen isimdir. Ailesel MEN 1 ile ilişkili olabilmektedir.

Konfüzyon ve davranış bozukluklarına ek olarak hipoglisemi ve hipogliseminin tüm bulguları görülmektedir. Hastalar açlık hissederler ve aşırı yemek yerler. Doğal olarak kilo problemleri olacaktır.

Bu hastalığın tanısını açlık hipoglisemi testi ve intra venöz glukagon provokasyon testi ile koyarız. Ayrıca kan şekerinin 40mg/dl nin altında olması ve insülin kan seviyesinin 6 mü/dl nin altında olması bizi insülinoma ya yaklaştıran kriterlerdir.

Tedavisi ise cerrahi olarak insülinoma tümörünün çıkarılması esasına dayanır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

4 Yorum

 1. İyi günler hocam. İnsülinoma tanısı aldı babam. 29.09.2017 tarihinde ameliyat ile pankreas başındaki tümör alındı. Ameliyat sonrası dönemde şuan 03.09.2017 olmasına rağmen hala bağırsaktaki hareketler başlamadı. Bir türlü gaz çıkışı olmuyor ve gözle de görülür şekilde şişkinliği devam ediyor. Oral olarak şuana kadar kısıtlama getirildi sadece serum veriliyor. 4-5 günlük süre zarfında 4 lavman ve bir kaç ilaç yapılmasına rağmen herhangi bir etkisi görülmedi hala gaz çıkışı yok . Sizce bu normal bir durum mu hocam ?

 2. Merhaba. İnsulinoma teşhisi konuldu . Pankreas başında heterojenlik var yalnız tüm tahlillere rağmen kitle yeri tespit edilemedi. Kalsiyum yükleme testini düşünüyorlar ama biz çok yorulduk. İki fakülte dolaştık. Ne yapmalıyız? Onerebileceginiz doktor hastane var mi? Cerraha mi yoksa endokrinciye mi gidelim?

  • Merhabalar, Ahmet Bey. Öncelikle geçmiş olsun.
   İnsülinomanın kesin tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Doğal olarak ameliyatsız tam anlamıyla kurtulabilmek mümkün olmayabilir. Ameliyat olmaksızın sadece ilaçlarla yapılan tedaviler vardır ancak bu ilaçların oldukça fazla yan etkileri olabilmektedir.
   Ameliyat sonrası eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz ancak bu durum ameliyatınızın nasıl geçeceğinden bağımsız değildir. Bazı durumlarda ameliyat sonrası komplikasyonlar gelişebilmektedir.
   Sağlıklı günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here