İnsülinoma

2
38

İnsülinoma Nedir?

İnsülinoma, yüzde 90 olasılıkla iyi huylu olan pankreasın en sık görülen tümörüne verilen isimdir. Ailesel MEN 1 ile ilişkili olabilmektedir.

Konfüzyon ve davranış bozukluklarına ek olarak hipoglisemi ve hipogliseminin tüm bulguları görülmektedir. Hastalar açlık hissederler ve aşırı yemek yerler. Doğal olarak kilo problemleri olacaktır.

Bu hastalığın tanısını açlık hipoglisemi testi ve intra venöz glukagon provokasyon testi ile koyarız. Ayrıca kan şekerinin 40mg/dl nin altında olması ve insülin kan seviyesinin 6 mü/dl nin altında olması bizi insülinoma ya yaklaştıran kriterlerdir.

Tedavisi ise cerrahi olarak insülinoma tümörünün çıkarılması esasına dayanır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

2 Yorum

 1. Merhabalar hocam,
  Ameleyatsız kurtulmak mümkün müdür,ameleyat sonrası hastanın eski sağlıgına kavusması mümkünmü?
  teşekkürler,,,iyi çalısmalar,

  • Merhabalar, Ahmet Bey. Öncelikle geçmiş olsun.
   İnsülinomanın kesin tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Doğal olarak ameliyatsız tam anlamıyla kurtulabilmek mümkün olmayabilir. Ameliyat olmaksızın sadece ilaçlarla yapılan tedaviler vardır ancak bu ilaçların oldukça fazla yan etkileri olabilmektedir.
   Ameliyat sonrası eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz ancak bu durum ameliyatınızın nasıl geçeceğinden bağımsız değildir. Bazı durumlarda ameliyat sonrası komplikasyonlar gelişebilmektedir.
   Sağlıklı günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here