( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

İnkomplet Abortus Ne Demek?

İnkomplet Abortus Nedir?

İnkomplet abortus, plasenta, amniyon kesesi ve zarından oluşan gebelik dokularının tamamının rahimden atılması gerekirken bir kısmının atılabilmesi durumuna verilen isimdir. Tıp dünyasında ve halk arasında “tam olmayan düşük” ya da “tamamlanamayan düşük” olarak da bilinir. Dokuların genellikle bir kısmı atılır ve içeride gebe için risk oluşturabilecek bazı materyaller kalır. Sıklıkla dışarı atılan kısım fetüs olurken içeride ise plesante materyalleri kalmaktadır. Normal atılımlarda kanama giderek azalırken bu gibi durumlarda rahmin ağız kısmı açık kalır ve kanama giderek azalmaz. Gebelik dokusunun bir kısmı dışarı çıkınca gebelik kesesinin yapısı bozulur. Sonrasında bozulan gebelik kesesinden arta kalan dokular rahim içinde kalacak ve bu bir takım komplikasyonlara sebebiyet verebilecektir.

inkomplet abortus
Şekilde rahimden atılımın başladığı ancak içeride materyal kaldığı görülüyor. Buna inkomplet abortus adı verilir.

İnkomplet abortus teşhisi alan hastalara mutlaka bir kadın doğum uzmanı müdahale etmelidir. Bu hastalara ultrasonografi yapılmalı ve kanamaları takip edilmelidir. Bu tip durumlarda uygulanan tedavi kaçınılmaz düşükte uygulanan tedaviye benzerdir. Rahim içerisinde kalan plasenta materyalleri uygun tekniklerle kürete edilmeli ve boşaltılmalıdır. Rahim içerisi tertemiz kalmalı ve yeni gebeliklere engel teşkil edebilecek durumlardan kaçınılmalıdır. Uterusu boşaltılan hastaya mutlaka birkaç gün boyunca yatak istirahati verilmelidir. Özellikle perine bölgesinin hijyenine dikkat etmelidirler.

Bu yazıdan sonra bu konuda bilgi seviyenizi en üst seviyeye taşıyabilmeniz için mutlaka “Abortus” başlıklı yazıma göz gezdirmenizi öneriyorum. Aklınıza takılanları ve merak ettiğiniz hususları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 7 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 13 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın