İnkomplet Abortus Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İnkomplet Abortus Nedir?

İnkomplet abortus, plasenta, amniyon kesesi ve zarından oluşan gebelik dokularının tamamının rahimden atılması gerekirken bir kısmının atılabilmesi durumuna verilen isimdir. Tıp dünyasında ve halk arasında “tam olmayan düşük” ya da “tamamlanamayan düşük” olarak da bilinir. Dokuların genellikle bir kısmı atılır ve içeride gebe için risk oluşturabilecek bazı materyaller kalır. Sıklıkla dışarı atılan kısım fetüs olurken içeride ise plesante materyalleri kalmaktadır. Normal atılımlarda kanama giderek azalırken bu gibi durumlarda rahmin ağız kısmı açık kalır ve kanama giderek azalmaz. Gebelik dokusunun bir kısmı dışarı çıkınca gebelik kesesinin yapısı bozulur. Sonrasında bozulan gebelik kesesinden arta kalan dokular rahim içinde kalacak ve bu bir takım komplikasyonlara sebebiyet verebilecektir.

inkomplet abortus
Şekilde rahimden atılımın başladığı ancak içeride materyal kaldığı görülüyor. Buna inkomplet abortus adı verilir.

İnkomplet abortus teşhisi alan hastalara mutlaka bir kadın doğum uzmanı müdahale etmelidir. Bu hastalara ultrasonografi yapılmalı ve kanamaları takip edilmelidir. Bu tip durumlarda uygulanan tedavi kaçınılmaz düşükte uygulanan tedaviye benzerdir. Rahim içerisinde kalan plasenta materyalleri uygun tekniklerle kürete edilmeli ve boşaltılmalıdır. Rahim içerisi tertemiz kalmalı ve yeni gebeliklere engel teşkil edebilecek durumlardan kaçınılmalıdır. Uterusu boşaltılan hastaya mutlaka birkaç gün boyunca yatak istirahati verilmelidir. Özellikle perine bölgesinin hijyenine dikkat etmelidirler.

Bu yazıdan sonra bu konuda bilgi seviyenizi en üst seviyeye taşıyabilmeniz için mutlaka “Abortus” başlıklı yazıma göz gezdirmenizi öneriyorum. Aklınıza takılanları ve merak ettiğiniz hususları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 7 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 13 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın