İç Rotasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İç rotasyon veya internal rotasyon aynı anlama gelir ve temel olarak içe döndürme anlamında kullanılır. İç rotasyon dış rotasyon ile zıt anlamlı olarak kabul edilebilir. Dış rotasyonda dışa döndürme durumu söz konusudur. İç rotasyon yaptıran kaslar bölgeye göre farklılık gösterir. Örnek vermek gerekirse kalçaya internal rotasyon yaptıran kaslar şunlardır:

  1. Gluteus medius
  2. Gluteus minimus
  3. Addüktör longus kas grubu

Tüm bu kasların beraber kasılma hareketi yapması ile kalçaya rotasyon hareketi yaptırılır.

İç rotasyon ne demek? – Özetle iç rotasyon ilgili bölgenin içe doğru dönme hareketi yapmasıdır.

internal rotasyon nedir
İç rotasyon nasıl yapılır hakkında bilgi.

İç rotasyon latincesi nedir? – Latincesi “rotation internal” şeklindedir.

İç rotasyon ingilizcesi? – İngilizcesi internal rotation şeklindedir.

Bu yazımı burada bitiyorum. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz notları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazınız. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 16 Temmuz 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın