( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Eksternal Rotasyon Nedir?

Eksternal Rotasyon diğer bir adıyla “dış rotasyon” tıp dünyasında sıklıkla kullanılan bir hareket terimidir. Eksternal kelimesi burada “dış” manasında kullanılırken rotasyon kelimesi ise “dönme” anlamında kullanılır. Temel olarak “dışa dönme” durumunu ifade eder. Anatomiden bildiğiniz üzere vücutta uzuvlara bu hareketi yaptıran kaslara eksternal rotatör kaslar adı verilir. Hemen kısa bir video ile eksternal rotasyon hareketini göstereyim. Videoda ilk duruşu anatomik pozisyon olarak kabul ediyorum. Anatomik duruş sonrası kolumun yaptığı ilk hareket eksternal rotasyon iken ikinci hareket ise internal rotasyon olarak adlandırılmaktadır. İnternal rotasyon hareketi hakkında detaylı bilgiler verdiğim yazıma ulaşmak için İç rotasyon Nedir? linkine tıklayınız.

Rotasyon hareketleri gösteriliyor.

Eksternal rotasyon normal düzlemden dışa doğru dönme hareketi yapılması manasındadır. Burada dikkat etmeniz gereken eksenleri karıştırmamaktır. Şimdi resimlerle adım adım açıklayalım. İlk resme dikkatlice bakınız. Bu resmi normal duruş olarak kabul ediyorum.

rotasyon ne demek
Rotasyon ile ilişkili görsel.

İkinci paylaşacağım resimde ise normal duruşa göre dışa doğru dönme olduğunu görmektesiniz. İşte bu durum eksternal rotasyon olarak isimlendirilir. İşte o resim:

eksternal rotasyon nedir tıp
Eksternal rotasyon görülüyor.

Rotasyon hareketi konusunda aklınıza takılanları veya merak ettiğiniz hususları alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

“Eksternal Rotasyon Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın