Hipovolemi Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hipovolemi Nedir?

Hipovolemi dolaşımdaki sıvı volümünün azalmasıyla ortaya çıkan, cerrahi ve yoğun bakım hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Hipovolemide hücre dışı sıvı volümü azalmış olmasına karşın plazma sodyum yoğunluğu azalmış, normal ya da artmış olabilir.

hipovolemi nedir

Hastadaki hipovolemi derecesi aşağıdaki hesaplama yöntemi kullanılarak hesaplanabilir:

( Hastanın önceki ağırlığı-Hastanın mevcut ağırlığı).100/Hastanın önceki ağırlığı

Elde edilen sonuç ile kayıp %5′ den az ise hafif, %5-10 arasında ise orta dereceli, %10 dan fazla ise ağır hipovolemi mevcuttur.

Hipovoleminin Nedenleri Nelerdir?

Hipovolemi vücuttan aşırı sıvı kaybedilmesi, yetersiz sıvı alımı ve elektrolit yetersizliği sonrası gelişir. Vücuttan aşırı sıvı kaybına yol açan durumlar;

 • Kusma
 • Diyare
 • Yüksek solunum hızı
 • Kanama
 • Ciddi yanıklar
 • Peritonit
 • ADH yetersizliği
 • Yetersiz sıvı alımı nedenleri
 • Yutkunma
 • Sıvı bulunmaması
 • Sıvı almada dikkatsizlik

Elektrolit yetersizliğinin nedenleri ise:

 • Sindirim yoluyla aşırı miktarda su alımı
 • İntravenöz yolla elektrolit içermeyen solüsyonlar verilmesi

Hipovoleminin Belirtileri Nelerdir?

Kreatinin ve üre artışı, idrar yoğunluğunda artma, susama hissi, göz kürelerinde yumuşama, vücut sıcaklığında yükselme,kan vizkozitesinde artma, kilo kaybı, iştahsızlık, bulantı,hızlı ve zayıf nabız, ortostatik hipotansiyon,santral venöz basınçta düşme, deri turgorunda azalma, soğuk nemli deri,uyku hali,sersemlik,koma ve akut böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir.

Hipovoleminin Tedavisi ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Amaç kaybedilen sıvının yerine konması ve hipovolemi komplikasyonlarını önlemektir. Hasta ağızdan besleniyorsa sıvı alımı artırılır.Hasta ağızdan beslenemiyorsa %0.9 NaCI, %5 Dekstroz veya Ringer laktat solüsyonu verilir. Hastanın yaşam bulguları, santral venöz basıncı, aldığı çıkardığı sıvı miktarı, laboratuvar bulguları,kilosu ve bilinç durumu yakından izlenir. Deri turgoru ve tonüsü değerlendirilir.

Deride kuruluk olması durumunuda deri nemlendirilir. Hastanın iki saatte bir pozisyonu değiştirilir. Kanamaya bağlı hipovolemi gelişmişse kan transfüzyonu yapılır. Hastanın bilinç durumunda değişiklik söz konusu ise travmalardan koruyucu önlemler alınır. Hasta ve ailesine emosyonel destek verilir.


Değerli okurlar vücudumuzdaki sıvı yüzdesi uygun değerinden ufak bir sapma gösterince işleyiş nasılda amacından sapıyor??? Neden su gibi aziz ol derler şimdi anlıyorum sanırım. Aziz olması; ne kadar bol bulunursa bulunsun değerinden hiçbir şey kaybetmiyor manası sanırım, çok da yerinde olmuş.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın