Hipoparatiroidizm Nedir ?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hipoparatiroidizm, parathormonun salınımındaki eksikliğe bağlı olarak, serum PTH düzeylerindeki azalma ile birlikte, hipokalsemi ve hiperfosfatemi sonucu nöromüsküler hiperaktivitenin geliştiği bir klinik tabloya verilen addır. Biyokimyasal olarak hipoparatiroidizmin göstergeleri; hipokalsemi, hiperfosfatemi ve uygunsuz olarak düşük bulunan parathormon düzeyleridir. Cerrahi, otoimmün, ailevi veya idiopatik olabilir.

Cerrahi Hipoparatiroidizm Nedir ?

Hipoparatiroidizmin en sık nedenidir. Paratiroid bezlerinin alınması ve tahribi söz konusudur. Hipoparatiroidizme neden olan en sık operasyonlar kanser cerrahisi, total tiroidektomive paratiroidektomidir. Preoperatif ciddi hiperparatiroid kemik hastalığı olan hastalarda paratiroidektomiyi takiben postoperatif hipokalsemi ortaya çıkabilir .Bu duruma ‘aç kemik sendromu’ denilmektedir.

İdiopatik Hiperparatiroidizm Nedir ?

Herhangi bir sebeple açıklanmayan hiperparatiroidizme verilen addır. En sık olarak tip 1 otoimmün poliglandüler sendromda(APS) , primer adrenal yetmezlik ve mukokütanöz kandidiazis ile birliktedir. İzole olarak ta görülebilir.

Familyal Hiperparatiroidizm Nedir ?

Otozomal dominant veya otozomal resesif geçiş gösteren,PTH’nun normal veya normalin altındaki kalsiyum düzeylerinde suprese olmasıyla giden nadir bir hastalıktır.

Hipoparatiroidizm Mekanizması Nasıl İşler?

Üç önemli bileşenimiz vardır. Kemiğin rezorbsiyonu azalmıştır. Renal olarak fosfatın atılımında azalmaya bağlı olarak serum fosfat düzeyinde artma olur. Serum 1,25 (OH) vit D düzeyindeki azalmaya bağlı olarak kalsiyumun GİS’ den emiliminde azalmanın yanı sıra kalsiyumun renal atılımında artmaya bağlı olarak hipokalsemi gelişir.

Hipoparatiroidizm’in Klinik Özellikleri Nelerdir ?

 • Parestezi
 • Tetani
 • Hiperventilasyon
 • Adrenerjik semptomlar
 • Konvülsiyon
 • Laringospazm
 • Latent tetani belirtileri

Diş minesinin formasyonunda bozukluk oluşur Malabsorbsiyon sendromu Kardiak bulgular vardır. Posterior lentiküler katarakt bulgusu da görülür.

Hipoparatiroidizm Laboratuvar Bulguları Nasıldır ?

 • Serum kalsiyum düzeyi düşüktür.
 • Serum PTH düzeyi düşüktür.
 • Serum fosfat düzeyi yüksektir.
 • Serum PTH düzeyi düşüktür.
 • Hipokalsemiye rağmen artmış PTH düzeyleri hipoparatiroidizmi ekarte ettirirken, PTH’ un endorgan cevapsızlığını (psödohipoparatiroidizm ) ve vitamin D eksikliğini düşündürür.

Hipoparatiroidizm’in Tedavisi Nasıldır ?

Hastalığın IV tedavisi

 • Karpopedal spazm, tetani, nöbet gibi ciddi hipokalsemi semptomları varsa
 • QT intervali uzamışsa
 • Asemptomatik olsalar da düzeltilmiş kalsiyum düzeyi hızla ≤7,5 mg/dl ye indiyse
 • Hafif hipokalsemisi olup oral alamayan hastalarda IV tedavi uygulanır.

10-20 mL Ca glukonat İV yavaş ( en fazla 100 mg/10 dakika) verilir.Etki süreside 150 dkdır.

Hastalığın Oral Yoldan Tedavisi

Başlangıçta 1,5-2 gr/gün elemental kalsiyum bölünmüş dozlarda verilir. İlave olarak 0,25 mg 2×1 Kalsitriol başlanır, haftalık dozartışları ile kalsiyum 8–8,5 mg/dl olacak şekilde doz titrasyonu yapılır.

Yazı hakkında konuşmak için bana yorum kısmından ulaşabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Hipoparatiroidizm Nedir ?” üzerine bir yorum

 1. Hocam iyi gunler… kizimin bacaklarinda aciklij oldugu icin doktorumuz cocuk doktoruna yonlendirmisti… 15 aylik ve 2 aydir yuruyor… ama bacaklarinda hala parantezimsi bi durum var gibi…. kalsiyorum 11.3 forfor 5.8 ikiside tahlillerde normal araligin ustunde ancak pth 15 ustu normal deger gorunuyorken kizimin <3 ucten az gorundu…. cocuk doktorumuza goturecegim sanirim bir de cocuk endokrinoloji uzmanina goturmem gerek…. nasil bir tedavi uygulaniyor…. tesekkurler… iyi calismalar…

  Cevapla

Yorum yapın