Hipermotilite Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hipermotilite Nedir?

Hipermotilite, aşırı devinim manasında kullanılmakla beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Genel olarak hareket kabiliyeti normalden yüksek olan durumlar için kullanılır. Hiper ve motilite terimlerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Motilitesi düşük olan durumlar için hipomotilite terimi kullanılırken motilitesi yüksek olan durumlarda ise hipermotilite terimi kullanılır.

hipermotilite ne demek tıp
Görselde bağırsaklarda hipermotilite olması durumunda ortaya çıkan durumu görmektesiniz.

Hipermobilite yüksek hareketlilik anlamı taşır. Motil ifadesinin anlamına da https://doktordanhaberler.com/motil/ linkine tıklayarak göz gezdirmenizde fayda var. Bu terim hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın