Motilite Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Motilite Nedir?

Motilite, devingenlik, devinim yeteneği anlamına gelmektedir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Sindirim sistemi için kullanılacak olursa bu bölgedeki sindirimi sağlayan kasların hareketliliği ya da kasılma yeteneği hakkında bilgiler ihtiva eder. eğer bir şeyin motilitesi yüksekse hareketliliği yüksektir.

motilite ne demek tıp
Görselde farklı spermlerin motilitesinin farklı olduğunu görmekteyiz.

Temel olarak hareket etme yeteneği manasına gelmektedir. Bu terim ile ilgili aklınıza takılanları veya merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın