Heterojenite Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Heterojenite Nedir?

Heterojenite, çok türelilik anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir.

heterojenite nedirAyrıca dağılımı her yerde aynı olmayan anlamı da taşımaktadır.

Yandaki resimde heterojeniteyi 2.resim temsil etmektedir.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Heterojenite Nedir?” üzerine 8 yorum

 1. Anal kanal düzeyinde ve sifinkterik bölge sol lateral kesimde, perianal yumuşak dokularda ve yağlı dokuda belirgin heterojenite ve bant şeklinde çekintiler. Bu alan tüm sekanslarda hipointens görünümde olup, fibrotik değişiklikler lehine yorumlanmıştır. Bu lokalizasyonda anal kanal ile devamlılık gösteren fistül traktı seçilemedi. Ancak bu lokalizasyonda vasküler-venöz yapı olduğu düşünülen dilate tubüler yapılar.
  * Perianal bölge inferio-anterior kesimde, perineal lokalizasyonda, vajen sağ posterolateral komşuluğunda, 10×16 mm boyutlarda, sol posterolateral komşuluğunda 10×10 mm boyutlarda, kistik görünümde, post-kontrast imajlarda cidar boyanması gösteren, lezyonlar. Lezyonlar çevresinde yağ planlarında ödematöz sinyal artışı (enfekte Bartholin kisti?).

  Cevapla
  • Merhabalar Zülal Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapor sonucunuzda bazı lezyonlar tespit edilmiş ancak bu lezyonların ne anlama geldiği nasıl geçeceği gibi bilgileri muayene tetkik ve tahlil bilgilerinizi beraber değerlendiren doktorunuz sadece belirleyebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Hocam, 2005 yılında (1992 de meme ca dan sonra) sternumda metastas oluştu. Rutin kontrollerinde, “sternumda heterojenite ve destrüksiyon mevcuttur”
  Bu ne anlama geliyor.
  Doktorum çok yoğun bir gününde sonuçlara baktı ve bir yıl sonra kontrol istedi.
  Kendisine birşey soramadım.

  Cevapla
  • Merhabalar Hayriye Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapor sonucunuzu gönderebilirseniz sizin için yorumlayabilirim.
   Sağlıklı ve mutu günler dilerim.

   Cevapla
 3. inen kolon distal kesşmde kolona komşu anterior kesimdeki yağlı dokularda 18 mm bir alanda hetorojenite izlenmiştir apendajitis epiploika ne demektir hocam

  Cevapla
 4. HOCAM MERHABA EŞİMİN SONUCLARINDA İNEN KOLON DİSTAL KESİMİNDE KOLONA KOMSU ANTERİOR KESİMİNDEKİ YAĞLI DOKULARDA 18 MMBİR ALANDA HETEROJENİTE İZLENMİŞTİR (APENDAJİTİS EPİPLOİKA YAZIYOR HOCAM BU DURUM NEDİR AMELİYAT GEREKLİMİDİR NASIL TEDAVI VARDIR

  Cevapla
 5. slm hocam bnm sol göğsümün üstünde sivilce gibi bişey çıktı doktora gittim ultrason istedi çekindim ultrason sonucunda memede bişey olmadığı cilt altı doku kalınlaşması ve heterojenite var yazıyo sonucu doktora gösterdim bişey demedi iyi yada kötü 1 ay sonra kontrole çağırdı bu nedir kötü bişey mıdır

  Cevapla
  • Merhabalar Güler Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bazen bu tarz dermis adı verilen cilt altı dokusunda kalınlaşmalar olabiliyor. Bu kalınlaşmalar birçok farklı çevresel etkenler neticesinde görülebilir. Eğer hekiminiz ultrason ile değerlendirdi ise mutlaka kontrollerinize gidiniz. Kontrollerinizi aksatmadığınız sürece sizin için sorun oluşturmayacaktır. Yine de en doğru bilgiyi muayene olduğunuz hekiminizden almalısınız.
   Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın