Genetik Heterojenite Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Genetik Heterojenite, farklı genlerin ve allellerin etkisini göstermesi neticesinde aynı yada benzeyen fenotiplerin ortaya çıkması durumuna verilen isimdir. Tıpta sıkça kullanılan terimlerden bir tanesidir. Genetik heterojenite ikiye ayrılmaktadır. Bunlar allelik heterojenite ve lokus heterojenitesidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Genetik Heterojenite Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. İki kızım var ve çocuk istiyoruz ama üç defadır düşük yapıyorum doktorlarda bişey yok diyor ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Merhabalar Eda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu tip durumlarda kadın doğum hekimleri tekrar tekrar denenmesini isteyebiliyorlar. Muayene bilgilerinize vakıf olamadığım için net birşeyler söyleyemem ancak farklı bir kadın doğum uzmanı ile görüşebilir ya da denemeye devam edebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın