Hemiballismus Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hemiballismus,talamus ile substansia nigra arasında bulunan nükleus subtalamikusun zarar görmesi neticesinde vücudun diğer yarısında oluşan bir durumdur.

Çok şiddetli ve aniden oluşan istemsiz hareketler görülür.

Bunlar genelde ani,geniş açılı ve fırlatma tarzında hareketlerdir.

Hemiballismus En Çok Nereleri Tutar ?

Eğer vücudumuzun üst tarafında ortaya çıkarsa doğal olarak baş ve boyun hareketleride etkilenecektir.

Hemi-ballismus genelde bacakları tutma eğilimindedir.

Aşağıda hafif hemi-ballismusu olan bir hastanın videosunu göreceksiniz :

YouTube video

Bu videoda ise abartılı bir hemi-ballismus göreceksiniz :

YouTube video

Altta ise ballismuslu bir hastayı göreceksiniz.Hemi-ballismus ile ballismus arasındaki farkı gözlemleyebilmek adına iyi bir video :

YouTube video

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi alt taraftaki yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hemiballismus Nedir?” üzerine 6 yorum

  • Merhabalar Nur Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu konuyla ilgili olarak nöroloji bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhaba Özcan Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanızın muayene bilgilerini bilmediğimden ötürü size net bilgi veremeyeceğim ancak genel olarak hemiballismusun tedavisi şu şekildedir:
   Öncellikle hastada hemiballismusa sebebiyet veren nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu nedenler şeker regülasyonu bozukluğu, enfeksiyonlar veya tümörler olabilir.Bunlara yönelik farmakolojik ya da cerrahi tedaviler uygulanmalıdır.
   En standart tedavi olarak antidopaminerjik ilaçlar kullanılır. Kasılmaları önleyici antikonvülzan ilaçlar tedavi planına eklenebilir. Yine hastanın durumuna göre intratekal baklofen tedavisi de değerlendirilir. Dİğer kullanılan tedavi biçimleri ise tetrabenazin,botulinum enjeksiyonları,anti psikotiklerlerdir.
   Özetle doktorunuz hastayı muayene ettikten sonra gerekli operasyonları önerecek veya ilaçları reçete edecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
   • Beyin emarında problem görünmüyor dedi doktor unutkanlık hafıza kaybı da yok babamda, doktor rexapin easytap 5mg ilaç verdi ilacın etkisi geçince istemdışı hareketler artıyor..Teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın