Hemiballismus Nedir?

4
2988

Hemiballismus,talamus ile substansia nigra arasında bulunan nükleus subtalamikusun zarar görmesi neticesinde vücudun diğer yarısında oluşan bir durumdur.

Çok şiddetli ve aniden oluşan istemsiz hareketler görülür.

Bunlar genelde ani,geniş açılı ve fırlatma tarzında hareketlerdir.

Hemiballismus En Çok Nereleri Tutar ?

Eğer vücudumuzun üst tarafında ortaya çıkarsa doğal olarak baş ve boyun hareketleride etkilenecektir.

Hemi-ballismus genelde bacakları tutma eğilimindedir.

Aşağıda hafif hemi-ballismusu olan bir hastanın videosunu göreceksiniz :

Bu videoda ise abartılı bir hemi-ballismus göreceksiniz :

Altta ise ballismuslu bir hastayı göreceksiniz.Hemi-ballismus ile ballismus arasındaki farkı gözlemleyebilmek adına iyi bir video :

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi alt taraftaki yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

4 Yorum

  • Merhaba Özcan Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanızın muayene bilgilerini bilmediğimden ötürü size net bilgi veremeyeceğim ancak genel olarak hemiballismusun tedavisi şu şekildedir:
   Öncellikle hastada hemiballismusa sebebiyet veren nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu nedenler şeker regülasyonu bozukluğu, enfeksiyonlar veya tümörler olabilir.Bunlara yönelik farmakolojik ya da cerrahi tedaviler uygulanmalıdır.
   En standart tedavi olarak antidopaminerjik ilaçlar kullanılır. Kasılmaları önleyici antikonvülzan ilaçlar tedavi planına eklenebilir. Yine hastanın durumuna göre intratekal baklofen tedavisi de değerlendirilir. Dİğer kullanılan tedavi biçimleri ise tetrabenazin,botulinum enjeksiyonları,anti psikotiklerlerdir.
   Özetle doktorunuz hastayı muayene ettikten sonra gerekli operasyonları önerecek veya ilaçları reçete edecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

   • Beyin emarında problem görünmüyor dedi doktor unutkanlık hafıza kaybı da yok babamda, doktor rexapin easytap 5mg ilaç verdi ilacın etkisi geçince istemdışı hareketler artıyor..Teşekkürler

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here