Hemiballismus Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hemiballismus,talamus ile substansia nigra arasında bulunan nükleus subtalamikusun zarar görmesi neticesinde vücudun diğer yarısında oluşan bir durumdur. Çok şiddetli ve aniden oluşan istemsiz hareketler görülür. Bunlar genelde ani, geniş açılı ve fırlatma tarzında hareketlerdir. Sıklıkla vücudun bir yarısında, genellikle bir kol ve bacakta tutulum görülür.

Tıp dünyasında fırlatma benzeri hareketlerle karakterize hiperkinetik istemsiz bir hareket bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.

Hemiballismus Neden Olur?

Temel olarak bazal gangliyonlardaki inhibitör yolların bir hasarı sonucu ortaya çıkar. Bazal gangliyonlar normalde hareket, denge ve koordinasyondan sorumlu beyin bölgeleridir. Hemiballismus ilgili bölgelerdeki hasar nedeniyle hareketi kontrol eden sinir yollarında aşırı uyarılma meydana gelmesine neden olur. Aşırı uyarılma kol ve bacaktaki istemsiz, abartılı hareketlere yol açar. Bu bahsi geçen hasar ise genelde beyin lezyonları ya da hastalıkları nedeniyle görülür.

Hemiballismus En Çok Nereleri Tutar ?

Eğer vücudumuzun üst tarafında ortaya çıkarsa doğal olarak baş ve boyun hareketleri de etkilenecektir. Hemi-ballismus genelde bacakları tutma eğilimindedir. [1]Hemiballismus | Current Treatment Options in Neurology (springer.com)

Aşağıda hafif hemi-ballismusu olan bir hastanın videosunu göreceksiniz :

Bu videoda ise abartılı bir hemi-ballismus göreceksiniz :

Altta ise ballismuslu bir hastayı göreceksiniz.Hemi-ballismus ile ballismus arasındaki farkı gözlemleyebilmek adına iyi bir video :

Hemiballismus Nasıl Tedavi Edilir?

Hemiballismus’un tedavisi genellikle temel nedenin ortadan kaldırılmasına odaklanır. Örneğin hastalık inme sonucu oluşmuşsa inme tedavisi ve rehabilitasyonu uygulanabilir.

İlaçlar ise semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Tedavi genellikle hastanın durumuna ve semptomların şiddetine göre belirlenir.


Merak ettiklerinizi alt taraftaki yorum kısmından sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Hemiballismus Nedir? Nedenleri ve Tedavisi” üzerine 6 yorum

  • Merhabalar Nur Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu konuyla ilgili olarak nöroloji bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Yanıtla
  • Merhaba Özcan Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanızın muayene bilgilerini bilmediğimden ötürü size net bilgi veremeyeceğim ancak genel olarak hemiballismusun tedavisi şu şekildedir:
   Öncellikle hastada hemiballismusa sebebiyet veren nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu nedenler şeker regülasyonu bozukluğu, enfeksiyonlar veya tümörler olabilir.Bunlara yönelik farmakolojik ya da cerrahi tedaviler uygulanmalıdır.
   En standart tedavi olarak antidopaminerjik ilaçlar kullanılır. Kasılmaları önleyici antikonvülzan ilaçlar tedavi planına eklenebilir. Yine hastanın durumuna göre intratekal baklofen tedavisi de değerlendirilir. Dİğer kullanılan tedavi biçimleri ise tetrabenazin,botulinum enjeksiyonları,anti psikotiklerlerdir.
   Özetle doktorunuz hastayı muayene ettikten sonra gerekli operasyonları önerecek veya ilaçları reçete edecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Yanıtla
   • Beyin emarında problem görünmüyor dedi doktor unutkanlık hafıza kaybı da yok babamda, doktor rexapin easytap 5mg ilaç verdi ilacın etkisi geçince istemdışı hareketler artıyor..Teşekkürler

    Yanıtla

Yorum yapın